Akreditace zařízení zlepšuje pozici při jednání s VZP

22.04.2012

 Zřizovatelé i provozovatelé nemocnic upozorňovali na to, že není jasné, na základě jakých kritérií chtějí pojišťovny omezovat péči jednotlivých oddělení nebo celých zařízení. Nejhorší odhady v médiích avizovaly konec až padesáti subjektů. Podle zástupců nemocnic navíc nebyla k dispozici žádná analýza, podle které by zdravotní pojišťovny chtěly postupovat. Asociace českých a moravských nemocnic (AČMN) později na svých webových stránkách uveřejnila interní materiál z jednání správní rady VZP na konci března. Ten poodhaluje kritéria, kterými se VZP i Svaz zdravotních pojišťoven ČR chtějí řídit.


Nutnost optimalizace a definice kvality

Všeobecná zdravotní pojišťovna v materiálu o strategii vyjednávání smluvních vztahů s poskytovateli, poukazuje na nezbytnost postupné optimalizace sítě poskytovatelů zdravotní péče i na nutnost restrukturalizace a optimalizace lůžkového fondu. Důvodem jsou finance a nutnost hledání rezerv. V dokumentu se hodnocení lůžkového zdravotnického zařízení při restrukturalizaci odvíjí od několika kritérií. Jde například o plnění věcného, technického a personálního vybavení, využití lůžkového fondu minimálně ze 75 %, minimální počet klíčových výkonů a v neposlední řadě i kvalita a efektivita zdravotní péče. „Prioritou VZP je vedle udržení finanční stability i zvýšení kvality poskytované zdravotní péče. Zhodnotit kvalitu zdravotní péče komplexně, znamená vybalancovat hledisko pacienta, poskytovatele a zdravotní pojišťovny,“ uvedl pro SAK mluvčí VZP Jiří Rod a dodal, že VZP se snaží o maximální kultivaci kritérií kvality.

 

Na další otázky Spojené akreditační komise mluvčí VZP Jiří Rod odpověděl takto:


Mezi kritérii pro vyhodnocování kvality péče je v materiálu z jednání správní rady VZP uvedena na prvním místě akreditace zdravotnického zařízení jako celku a akreditace laboratoří. Znamená to, že akreditovaná zařízení mají větší šanci na obnovení smlouvy s pojišťovnou?

Akreditaci lze mj. definovat jako proces, jehož cílem je poskytování bezpečné zdravotní péče na nejvyšší možné úrovni kvality, tedy jako posouzení výkonu určitého zdravotnického zařízení. Nejedná se tedy o administrativní kontrolu zaměřenou na formální a věcnou správnost vnitřních předpisů, ale o vysoce praktický proces spočívající v prověření všech činností daného zařízení, které mohou ovlivnit péči o pacienta. VZP samozřejmě kvituje doložení akreditace u zdravotnických zařízení.

 

Je pro VZP akreditace ZZ relevantní zárukou vysokého standardu péče? AČMN mezi svými výtkami uvádí, že akreditaci žádný zákon jako povinnou neukládá.

Pro VZP je doložení akreditace relevantní zárukou vysokého standardu zdravotní péče.


Údajně také není ošetřeno, jak se stavět k zařízením

(konkrétně laboratořím), které jsou v akreditačním procesu. Bude tento stav VZP zohledňovat?

Systém udělování certifikátu o splnění akreditačních požadavků na zdravotnická zařízení bude dle sdělení MZ ČR definován v legislativě připravované MZ ČR.