Chřipka si s jinými nozokomiálními nákazami nezadá

25.01.2013

Chod v nemocnicích ovlivňuje chřipková epidemie. I ve Fakultní nemocnici Hradec Králové, kterou řídí předseda České vakcinologické společnosti prof. MUDr. Roman Prymula, CSc., Ph.D.


„Na některých odděleních už celá řada zdravotníků pochopila, že jejich dlouhodobá snaha vyléčit pacienta může být zmařena zavlečenou chřipkovou infekcí, a proto se snaží sami oočkovat,“ říká profesor Prymula.


Jak ve Fakultní nemocnici Hradec Králové přistupujete k ochraně zaměstnanců a pacientů před infekcemi?

Otázka ochrany zdravotníků a pacientů před infekcemi spolu úzce souvisí. Je to jedna z našich hlavních priorit a skutečně se maximálně snažíme, aby naše nemocnice byla bezpečná jak pro personál, tak pro pacienty. Tím skutečně základním opatřením je bariérový přístup, jednorázové pomůcky a materiály a přísné sledování nemocničních nákaz.

 

Význam chřipky asi není takový jako vážných nozokomiálních infekcí. Zabýváte se přesto prevencí šíření chřipky a nachlazení v nějakém vnitřním dokumentu nemocnice?

S takto položenou otázkou nemohu zcela souhlasit, chřipka je často velmi závažné onemocnění a svou schopností usmrtit oslabeného pacienta si s jinými nozokomiálními nákazami nezadá. Řešíme ji podobně jako jiné nákazy v trvale či dlouhodobě platných dokumentech. V době chřipkové epidemie se však snažíme řešit problémy operativně a aktuální doporučení publikujeme na intranetu.

 

Jsou zaměstnanci vaší nemocnice očkovaní proti sezónní chřipce? Doporučujete jim to a připomínáte nějak oficiálně, nebo je to věcí každého z nich?

Celková proočkovanost je poměrně nízká. Přesto jsou oddělení a provozy, kde je výrazně vyšší. Je to tam, kde je ve vyšším riziku personál pro četný kontakt s nově přicházejícími nemocnými nebo na jednotkách, kde personál představuje zásadní riziko pro imunokompromitované pacienty. Zde již řada zdravotníků pochopila, že jejich dlouhodobá snaha vyléčit pacienta může být zmařena právě zavlečenou chřipkovou infekcí, a proto se snaží sami oočkovat, aby chránili nejen sebe, ale hlavně tyto pacienty. Zatím to zdravotnickým pracovníkům nařídit nemůžeme, takže používáme pouze apel.

 

Ovlivňuje nějak chřipková epidemie personální obsazení některých oddělení? Je těžší naplnit služby než v běžném období roku?

V letošním roce není epidemie nijak odlišná od minulých let. Zatím nejsou, a ani to nepředpokládám nadále, příliš vysoké počty postižených, spíše jsou závažnější klinické průběhy. Nicméně i za této situace epidemie chod nemocnice ovlivňuje a v několika případech jsme museli z důvodu nedostatku personálu provoz oddělení mírně redukovat, ne však nijak dramaticky.

 

Existují nějaké odhady, jestli se obecně nechávají zdravotníci očkovat proti chřipce ve větší míře než běžná populace?
Odpověď je poněkud smutná. Podle rčení „Kovářova kobyla chodí bosa“ se chovají bohužel i zdravotníci. Podle některých údajů zejména z USA měly nejhorší proočkovanost zdravotní sestry, ovšem těsně následovány lékaři. V současnosti je situace lepší. Důvodem je nepochybně povinnost zdravotníků v USA se proti chřipce očkovat.

 


 

MZ chce zvýšit počet očkovaných

Proti chřipce se v Česku očkuje zhruba pět procent lidí. Kolik je očkováno zdravotníků, to se podle hlavního hygienika Vladimíra Valenty neví. „Ty studie probíhají. Proočkovanost zdravotníků je o něco vyšší, než ta průměrná, ale zdaleka není taková, jaká by měla být,“ uvedl Valenta v pořadu Otázky Václava Moravce. Přitom zdravotníci by mohli k očkování přimět i ostatní. „Potenciál, který má zdravotník pro to, aby ovlivnil očkování, je ohromný. Studie, kterou jsme dělali, ukázala, že zhruba 60 procent pacientů, by se nechalo očkovat, pokud by jim to poradil a doporučil jejich lékař. To se ale nedělá,“ řekl Valenta.

Ministerstvo zdravotnictví hledá cesty, jak lidi se zdravotními riziky přesvědčit, aby se očkovali.Nařizovat očkování zdravotníkům ministerstvo zdravotnictví nehodlá. „V některých zemích západní Evropy nebo ve Spojených státech je očkování zdravotníků v některých lůžkových zařízeních, zejména intenzivní péče, povinné. V některých zdravotnických zařízeních nebo v některých státech dokonce součástí i akreditačního procesu třeba té nemocnice nebo toho zdravotnického zařízení,“ uvedl Valenta. Významnější podle něj ale je změnit přístup lidí.

Vystoupení hlavního hygienika v Otázkách Václava Moravce

Aktuální data o průběhu chřipkové sezóny zveřejňuje Národní referenční laboratoř pro chřipku.