Evidence rizikových přístrojů může být přínosná

24.02.2013

Evidence zdravotnických prostředků s vyšším rizikem je nutnost, která vyplývá z vyhlášky. Projekt Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) ale dokazuje, že může mít skutečný smysl a přitom nemusí být pro personál zatěžující. IKEM upustil od papírové evidence a využívá bezdrátové čtečky. Projekt získal druhé místo v soutěži Bezpečná nemocnice.

 

Důvody, kvůli kterým v IKEM projekt vznikl, byly zřejmé. Papírovou evidenci rizikových zdravotnických prostředků podle vyhlášky 11/2005 Sb. dříve provázela řada potíží. Na každém pracovišti k ní přistupovali trochu jinak, navíc při zapisování kódu přístroje nebo jeho zaškrtávání v dlouhém seznamu používaných přístrojů hrozily chyby.

 

„Ohlas ošetřujícího personálu na využití mobilních bezdrátových čteček, které čtou čárový kód inventárních štítků, a na spolehlivou a přesnou databázi je pozitivní. Elektronická evidence přinesla pro ošetřující personál jednotný způsob evidence na všech zdravotnických pracovištích, ale hlavně rychlejší, jednodušší a přesnější zaznamenání evidovaných přístrojů,“ vysvětluje vedoucí soutěžního týmu IKEM Ján Dunaj-Jurčo.

 

To ale není vše. S elektronizací nejen že ubyla personálu nepříjemná administrativa. Nemocnice navíc získala v elektronické podobě o svých přístrojích zajímavá data, která může využít i jinak.

 

„Papírová evidence je z principu nevhodná pro zpracování dat pro další využití. Důvody myslím všichni znají. V tomto kontextu se může jevit sledování rizikových zdravotnických prostředků jako nutnost požadována vyhláškou č. 11/2005 Sb. Pokud ale nemocniční zařízení zvolí takový způsob evidence, který další zpracování dat bez větších komplikací a finančních nákladů umožňuje, například elektronicky, lze sesbíraná data určitě efektivně zpracovat i pro jiné účely. Jedním z nich může být sledování vytíženosti konkrétního přístroje nebo skupiny přístrojů a následně využití této informace při tvoření investičního plánu. Evidenci lze také využít k dohledání některých přístrojů pro účely inventarizace nebo servisní činnosti. Samozřejmě, sesbíraných dat lze využít k mnoha dalším účelům podle potřeb zdravotnického zařízení,“ uvádí Ján Dunaj-Jurčo.

 

V IKEM se tedy každé použití evidovaného přístroje zaznamenává, takže je velmi jednoduché zjistit, kolikrát byl použit, kdy a kde byl použitý naposled. To přispívá ke zvýšení bezpečnosti pacienta.

 

Jednou z hlavních výhod elektronické evidence rizikových přístrojů je, že po načtení kódu čtečkou proběhne automaticky kontrola platnosti všech povinných pravidelných údržbových úkonů. Když provedení nějaké kontroly chybí, objeví se v seznamu přístrojů nápis „Nemá platnou kontrolu“ a ošetřující personál takový přístroj nesmí použít. Zároveň se automaticky vyžádá na oddělení zdravotnické techniky řešení zjištěného nedostatku.

 

„Od začátků projektu jsme se snažili, aby tato evidence byla co nejvíce uživatelsky přívětivá, systémová a přinášela co nejvíce možnosti k jejímu dalšímu využití,“ dodává Ján Dunaj-Jučo.

 

Jedním z hlavních cílů soutěže Bezpečná nemocnice, pořádané Krajem Vysočina, je zvýšení informovanosti o bezpečí v lůžkových zdravotnických zařízeních. Pátého ročníku soutěže se zúčastnilo šestnáct projektů. Absolutním vítězem se stala Nemocnice Na Homolce se svým projektem Klinický farmaceut – základní nástroj bezpečnosti farmakoterapie pacientů. „Kliničtí farmaceuti pracují v Nemocnici Na Homolce od roku 2010 a jsou spolupracovníky ošetřujících lékařů a sester. Hodnotí lékové interakce, nežádoucí účinky léků, vhodnost podané dávky, vhodnost lékové formy a další. V rámci českých nemocnic jde zatím spíše o ojedinělou záležitost,“ uvádí Barbara Suchánková z oddělení PR a komunikace Nemocnice Na Homolce.

 

Některé benefity oceněného projektu IKEM 

  • jednotný způsob evidence a kompatibilita na všech pracovištích, ošetřující personál nemá problém se orientovat a provádět evidenci na kterémkoli pracovišti
  • jednoduché, rychlé a dostupné dohledání použitých zdravotnických prostředků
  • minimalizování prostoru pro vytváření chyb
  • možnosti dalšího využití dat pro různé analýzy