Jak informovat pacienty podle nového zákona

30.11.2011

Jen několik měsíců mají zdravotníci na to, aby se seznámili s novými pravidly při poskytování péče. U dětí bude v některých případech nutný souhlas obou rodičů.

 

Zákon o zdravotních službách upravuje práva pacientů i informovaný souhlas. Pro poskytnutí zdravotních služeb bude (až na známé výjimky) nadále nutný informovaný souhlas pacienta. Souhlas s hospitalizací nadále bude muset být písemný. Některá pravidla pro informovaný souhlas se ale mění.

 

Souhlas v zastoupení

Zákon o zdravotních službách řeší jeden z problémů, který dosud vznikal u hospitalizovaných pacientů, kteří nemohli sami dát informovaný souhlas. Nově za ně bude moci udělit souhlas osoba, kterou k tomu předem pověří. „V praxi se s tím zdravotníci dost potýkali. Například po neurologických operacích, když pacient nebyl schopen dát souhlas, a chtěli změnit ošetřovatelský postup. To není neodkladná péče a tak byla podle zákona jediná možnost. Podstoupit několikaměsíční martyrium se stanovením opatrovníka,” vysvětlila JUDr. Lucie Široká na konferenci SAK o novinkách v legislativě.

Podle zákona o zdravotních službách to bude probíhat tak, že pacient při hospitalizaci určí, jaké osoby mají být informované o jeho zdravotním stavu a zároveň, jestli je některá z nich v případě potřeby oprávněná udělit za něj informovaný souhlas.

 

Souhlas dětí

Zvláštní pozornost si zaslouží nová úprava poskytování informovaného souhlasu u nezletilých. Ti mají právo na informace o svém zdravotním stavu v rozsahu, který odpovídá jejich rozumové vyspělosti. Starší 15 let mají až na výjimečné případy právo na informace v plném rozsahu. Informovaný souhlas ale za nezletilého pacienta poskytují jeho zákonní zástupci, obvykle rodiče. Pro dítě od 15 let mohou rodiče vystavit předem písemný souhlas, že se může rozhodovat o poskytnutí péče samo. U mladších se ale vyžaduje souhlas alespoň jednoho rodiče vždy. Pokud se ovšem jedná o zdravotní služby, které „mohou podstatným způsobem negativně ovlivnit další zdravotní stav pacienta nebo kvalitu jeho života”, je nutný dokonce souhlas obou rodičů.

Tak jako tak, vždy je potřeba zjistit názor dítěte (s ohledem na jeho věk a schopnost vyjadřovat se). Jeho názor se zaznamená do zdravotní dokumentace.

 

Právo blízkých na informace o infekci

Z druhé strany získají právo na informace lidé blízcí pacientovi, který má nějakou nebezpečnou infekční nemoc. Dosud měl pacient právo zcela zakázat informovat o svém zdravotním stavu. „Na zákoně o péči o zdraví lidu jsme kritizovali, že není možné zákaz pacienta prolomit, ani když je tu riziko nákazy," uvedla Lucie Široká. Nově bude ochrana zdraví stát nad zákazem poskytovat informace. Lidé, kteří s pacientem přícházejí do styku, budou mít právo se o riziku, které se jich dotýká, dozvědět.