Nové cíle: zlepšit komunikaci a předávání pacienta

23.06.2011

Všechny fakultní nemocnice musí vypracovat a zavést bezpečné postupy v dalších dvou rizikových oblastech.

 

Zlepšovat budou konkrétně komunikaci mezi zdravotníky a předávání pacientů mezi pracovišti s různou intenzitou péče. Za bezpečnosntí cíle pro období do dubna příštího roku to vyhlásil ministr zdravotnictví Leoš Heger na doporučení své poradní skupiny pro kvalitu. „Kvality není nikdy dost,” prohlásil ministr Heger. Pro jiné než přímo řízené nemocnice jsou resortní bezpečnostní cíle doporučením.

 

Zavedení pevných pravidel si zaslouží v oblasti komunikace například ústní předepisování léků. „To znamená abychom předešli tomu, že rozespalý lékař uprostřed noci zabrumlá na sestru: ‚Tak mu dejte huhly huhly,‛ a ona na základě této ordinace podá pacientovi vadný lék nebo lék ve vadné dávce. Cílem je minimalizovat verbální ordinaci a když už se takto ordinuje, je povinností zdravotnického zařízení, aby zavedlo konkrétní protokol,” vysvětlil na tiskové konferenci ministerstva zdravotnictví ředitel Spojené akreditační komise David Marx. Při každém ústním předepsání léku musí padnout jasná identifikace pacienta, léku a dávky. Ten, kdo bude lék podávat, pro kontrolu přečte předepisujícímu lékaři poznámky, které si napsal.

 

Druhý aktuální cíl, tedy předávání pacientů, se týká například přesunu odoperovaných ze sálu na jednotku intenzivní péče. Nemocnice by měla mít stanoveno, kdo může pacienta převzít, jaké musí mít kompetence, nebo jaké dokumenty k tomu potřebuje.

 

Ministerstvo zdravotnictví kryje od loňska svými bezpečnostními cíli nejrizikovéjší oblasti poskytování zdravotní péče. Loni bylo vyhlášeno pět bezpečnostních cílů:

   • bezpečná identifikace pacientů

   • bezpečnost při používání rizikových léčiv

   • prevence záměny pacienta, výkonu a strany při chirurgických výkonech

   • prevence pádů pacientů

   • zavedení optimálních postupů hygieny rukou při poskytování zdravotní péče.

„Všechna přímo řízená zařízení zavedla shodu se všemi bezpečnostními cíli vyhlášenými v první vlně,” uvedl David Marx.

 

Účelem resortních bezpečnostních cílů není podle ministra Hegera jen samotné zvýšení kvality a bezpečí pacientů. Sekundárně se dodržováním standardizovaných postupů chrání i zdravotnické zařízení a zdravotník před prohranými soudními spory. V případě mimořádné události totiž mohou prokázat, že postupovali správně.

 

Zároveň s vyhlášením nových bezpečnostních cílů podepsal ministr Heger příslib, kterým se Česká republika přihlásila k iniciativě Světové zdravotnické organizace „Čistá péče je bezpečnější“. Ta se zabývá kontrolou infekcí ve zdravotnictví, mimo jiné problematikou správného mytí rukou. „Zažil jsem v nemocnici jako člen managementu letité snahy prosadit dobré mytí rukou. Když se s tím začínalo, budilo to obrovský odpor personálu. Zejména chirurgové, kteří jsou zvyklí si kartáčkem dlouhé minuty drbat ruce, se cítili uraženi, že je chce někdo kontrolovat.,” říká ministr Heger. „Používá se k tomu takové zařízení. Člověk si ušpiní ruce fluorescenční látkou, pak si je cvičně myje a pod speciální lampou vidí, jestli si je umyl dobře. Když se ukázalo, že nedostatků při mytí rukou je hodně, tak se každý chytil za nos,” popsal ministr.

 

Přílib oficiálně převzala Alena Šteflová, ředitelka české kanceláře Světové zdravotnické organizace. Ministrův podpis, kterým se ČR stala 125. zemí v programu „Čistá péče je bezpečnější“, velmi přivítala. „Deklaruje tím, že oblast kontroly infekcí a vůbec správných postupů, které vedou k bezpečí pacienta a zvyšování kvality, je prioritou ministerstva zdravotnictví,” uvedla Šteflová.

 

Tiskovou zprávu a videozáznam z tiskové konference ministerstva zdravotnictví z 23. června 2011 najdete na internetových stránkách ministerstva ZDE.