Rozhovor s ředitelem SAK ČR: Pozvánka na konferenci

15.11.2010

Aktuálně: Ředitel Spojené akreditační komise MUDr. David Marx o hlavním tématu dnešní konference


Čím je letošní konference výjimečná?

Neřekl bych, že je něčím výjimečná, ale má řadu specifických témat, o nichž se zatím u nás moc nehovořilo. Na rozdíl od předchozích ročníků, kdy se konference zaměřovaly na klientské předpisy, či přístup k pacientům, se nyní ukazuje, že řada nemocnic má velké rezervy v technické oblasti, konkrétně v bioinženýrství. Tedy v přístupu k obsluze a údržbě všech těch moderních technologií, které se v našich zdravotnických zařízeních nacházejí.

 

V zahraničí je to jinak?

Ano, tam mají všechny nemocnice své odborníky, které se přístrojové technice věnují. Počet těchto lidí závisí na počtu použitých přístrojů nebo také na objemu investovaných peněz do přístrojové techniky. Kdežto u nás pořád tak trochu žijeme v mýtu, že se každá sestra naučí zacházet s čímkoliv. Jenže ono nestačí. U těch stále složitějších přístrojů, jaké dnes v nemocnicích jsou, není možné, aby si kdokoliv jen přečetl návod nebo si nechal ukázat, jak se s tím zachází.

 

A jaká je situace u nás?

U nás až na dvě nebo tři nemocnice není žádná, která by měla dostatek takových lidí. Mezi ty příkladné, kde je správný počet lidí na technologie, patří Institut klinické a experimentální medicíny v Praze a nemocnice na Homolce.

Všem ostatním tito lidé chybí.
V tomto směru bude velmi zajímavá přednáška profesorky Lenky Lhotské z Fakulty elektrotechnické ČVUT. Při složitosti současných přístrojů není možné a není hlavně ani bezpečné chtít po sestrách, aby si přečetly návod a naučily se s tím či oním pracovat.

 

Přednáší dnes i nějací zahraniční hosté?

Letos nemáme žádné zahraniční hosty, zato jsme na konferenci poprvé pozvali k vystoupení pacienta, přesněji jednoho ze zástupců pacientských organizací.