Soutěž kvality vyhrál projekt hlídání školení

28.01.2012

Nejvíce projektů letošního ročníku soutěže Bezpečná nemocnice se věnovalo dvěma tématům: využití informačních technologií ve zvyšování kvality péče a prevence pádů pacientů.

 

Absolutním vítězem se stal projekt Všeobecné fakultní nemocnice v Praze (VFN). Zjednodušeně řečeno se jedná o aplikaci, díky které každý zaměstnanec vidí přes intranet nemocnice stav svých povinných školení, tedy jestli je má splněné a za jak dlouho si je musí obnovit. Když se blíží termín pro obnovení školení, jsou upozorněni e-mailem. Vedoucí všech oddělení pak na intranetu vidí i jak jsou na tom s povinnými školeními jejich podřízení. 
 „Cena je pro nás především oceněním práce v oblasti zlepšování kvality a bezpečnosti pacientů a zaměstnanců a současně i velkou výzvou pro další ročníky. Po vítězství v letošním ročníku je pro nás laťka pro další ročníky nastavena velmi vysoko,“ poznamenala v tiskové zprávě Mgr. Dita Svobodová, náměstkyně ředitelky VFN pro nelékařská zdravotnická povolání a kvalitu. VFN mimochodem uspěla v soutěži v jedné ze sekcí už loni, a to s elektronickým systémem sledování nežádoucích událostí.

 

V druhé sekci soutěže, tedy v ošetřovatelsko-medicínské oblasti zvítězil komplexní projekt prevence pádů pacientů Ústřední vojenské nemocnice v Praze (ÚVN). V nemocnici zakoupili nové pomůcky, především ale změnili screening rizikových pacientů a systém práce s nimi. „Dříve ležela veškerá zodpovědnost na sestrách, které při příchodu do nemocnice zjišťují riziko pádu při hospitalizaci. V rámci projekutu jsme přenesli část zodpovědnosti i na ostatní zdravotnické pracovníky. Zapojili jsme farmaceuty, což se ukázalo jako velmi efektivní,” popisuje náměstkyně ředitele ÚVN pro nelékařské zdravotnické profese Mgr. Lenka Gutová, MBA. Farmaceuti vyhodnocují u všech rizikových pacientů spektrum užívaných léků a doporučují lékařům změnu. Rizikoví pacienti případně jejich rodinní příslušníci také dostávají k problematice pádů informační letáky.

 

Druhé místo v ošetřovatelsko-medicínské oblasti získala Svitavská nemocnice (akreditovaná SAK) za své informační letáky, které informují pacienty o průběhu péče. Nemocnice se v nich snaží popisovat, co pacienty čeká při výkonu nebo vyšetření, jednoduchým jazykem a formou odpovědí na nejčastější otázky.

„Cílem je, aby pacienti lépe rozuměli našim postupům a důvěřovali nám. Pomáháme jim tak zvládnout strach a obavy, a tím i samotný zákrok či vyšetření,“ vysvětluje náměstkyně Svitavské nemocnice Markéta Nemšovská. „Vše je graficky přehledné, stručné a hlavně srozumitelné i laikovi,” dodala.

 

Třetí příčku v ošetřovatelsko-medicínské oblasti obsadila Nemocnice Na Homolce. Porota tak ocenila jejich oddělení klinické farmacie. Farmaceuti na Homolce hodnotí vhodnost předepsaných léků, lékové interakce a nežádoucí účinky léků. Účastní se pravidelně lékařských vizit, hovoří s nemocnými a konzultují problémy podávání léků s lékaři a sestrami. „Díky svému odbornému pohledu mohou předcházet řadě problémů souvisejících s často složitými a komplikovanými lékovými režimy pacientů a přispívají tak k větší bezpečnosti léčby pacientů,“ říká vedoucí oddělení klinické farmacie Nemocnice Na Homolce PharmDr. Milada Halačová, Ph.D.

 

Všeobecná fakultní nemocnice získala za celkové prvenství putovní cenu hejtmana kraje Vysočiny a také 100 000 korun na vzdělávací akce. Byl to už čtvrtý ročník soutěže Bezpečná nemocnice. Porota vybírala ze sedmnácti přihášených projektů. „Letos jsme zaznamenali mimořádně početné zastoupení projektů fakultních nemocnic,” uvedl hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek.

 

 

Výsledky čtvrtého ročníku soutěže Bezpečná nemocnice

 

sekce Technicko-provozní oblast – celkem přihlášeno 5 projektů

  • 3. místo - Nemocnice Strakonice, a.s.: „Pořádková a informační služba v Nemocnici Strakonice, a.s.“
  • 2. místo - Nemocnice Pelhřimov, příspěvková organizace: „Nemocnice v krizové situaci“
  • 1. místo - Všeobecná fakultní nemocnice v Praze: „Elektronické sledování povinností zaměstnanců“

 

sekce Ošetřovatelsko-medicínská oblast – celkem přihlášeno 12 projektů.

  • 3. místo - Nemocnice na Homolce: „Bezpečnost farmakoterapie – zřízení oddělení klinické farmacie jako katalyzátoru bezpečnosti farmakoterapie“
  • 2. místo - Svitavská nemocnice, a.s.: „Informační mapy péče ve Svitavské nemocnici, a.s.“
  • 1. místo - Ústřední vojenská nemocnice Praha: „Program prevence pádů pacienta v ÚVN Praha“