Text nových standardů bude k dispozici koncem ledna

11.01.2013

Rozhovor s MUDr. Františkem Vlčkem, Ph.D., zástupcem ředitele Spojené akreditační komise, o.p.s., nejen na téma akreditační standardy pro nemocnice. Dozvíte se také, co SAK chystá například v oblasti vzdělávání.

 

Od 1. ledna 2014 mají platit nové akreditační standardy pro nemocnice. Jedná se o běžnou malou revizi, nebo budou změny širší?

Šíře změn textu standardů rozhodně překračuje běžnou revizi. Jedná se o zcela nové vydání akreditačních standardů, které obsahuje mnoho nových, přísnějších či jinak (jasněji) formulovaných požadavků na provoz nemocnice. Naopak, některé požadavky ze standardů zmizely, neboť se například díky nové legislativě staly obsoletními. Onen přibližně čtyřletý cyklus revize standardů a vydávání nových verzí je poměrně obvyklý. V rámci tohoto cyklu se vždy shromažďují podklady pro revizi, probíhají interpretační aktivity a sleduje se úspěšnost dodržování jednotlivých standardů či náročnost jejich implementace. Celý cyklus je potom zakončen vydáním nové generace standardů. Některé naše zahraniční protějšky provádějí takové revize i v kratších než čtyřletých intervalech.

 

Souvisí tato změna se změnami české legislativy?

Jako základ pro revizi standardů používáme (v souladu s mezinárodními doporučeními) vždy jasně definované spektrum zdrojů.
V první řadě je to národní legislativa. Základním předpokladem pro úspěšnou akreditaci je plnění legislativy, akreditační standardy potom požadavky dále specifikují nebo doplňují, a to zejména v procesech, které jsou klíčové pro kvalitu a bezpečí zdravotní péče.
Proto, pokud například vznikne nový zákon či vyhláška a jejich požadavky se kryjí s akreditačními standardy, stačí v novém vydání na takovou legislativu odkázat.
Dalším důležitým podkladem pro změny standardů jsou jak národní, tak mezinárodní doporučení v oblasti řízení kvality a bezpečí, u nichž je prokázáno, že fungují, že mají vliv na vyšší míru kvality či bezpečí poskytované péče. V této oblasti se toho od posledního vydání akreditačních standardů mnoho změnilo. Například Světová zdravotnická organizace a později též Evropská komise vydaly několik doporučení pro prevenci rizik ve zdravotnictví. Některé tyto požadavky přijalo též Ministerstvo zdravotnictví ČR a vydalo je ve věstníku jako doporučené postupy, tzv. resortní bezpečnostní cíle. SAK tyto cíle zařadila jako samostatnou kapitolu akreditačních standardů, což je vyjádřením významu, který akreditační proces Spojené akreditační komise, o.p.s., přikládá oblasti bezpečí pacientů. V novém vydání akreditačních standardů však naleznete i další podobné příklady (např. standard upravující problematiku ochrany a posilování zdraví v nemocnici či standard reflektující potřebu zdravé organizační kultury).

 

Ovlivňuje revizi standardů ještě něco zásadním způsobem? Čerpáte při tvorbě standardů ze zkušeností nemocnic?

Mnoho se také děje na poli výzkumu, kdy různé vědecké studie prokazují či vyvracejí účinnost některých procesů na kvalitu a bezpečí zdravotní péče. I tyto výsledky slouží jako podklad pro rozhodování o tom, které požadavky do akreditačních standardů zařadit či z nich naopak vyloučit. Příkladem budiž celá kapitola upravující řízení kvality a bezpečí v nemocnici, která doznala zásadních změn právě na podkladě současných vědeckých ale i praktických poznatků.
Dalším zásadním zdrojem informací pro revizi standardů jsou zkušenosti s jejich implementací a následným hodnocením při akreditačním procesu, a to jak ze strany zdravotnických zařízení, která naše standardy implementují, tak ze strany našich konzultantů a auditorů. Logicky totiž existují standardy, jejichž implementace z různých důvodů činí nemocnicím problémy. Jsou ale i takové standardy, které jsou například obtížně hodnotitelné pro naše auditory. Důvodem může být nejasná či vágní formulace standardu a podobně. Na základě tohoto typu zkušeností jsme například zcela přepracovali kapitolu upravující prostředí nemocnice.
Všechny uvedené a mnoho dalších informací pečlivě shromažďujeme během životního cyklu akreditačních standardů a následně je používáme při psaní jejich nové generace.

 

Jak jste daleko s přípravami nových standardů?

V tuto chvíli probíhá poslední korektura před tiskem. Již je hotové vnitřní i vnější připomínkové řízení a text standardů je též schválen ministerstvem zdravotnictví dle vyhlášky č. 102/2012 Sb. Počítám, že do konce ledna bude k dispozici definitivní jak elektronická, tak tištěná verze textu.

 

Budete před účinností nových standardů pořádat semináře, nebo jinou formou seznamovat zástupce nemocnic s novými pravidly?

První z řady seminářů již proběhl na podzim, kdy jsme celý den věnovali představení a interpretaci nového vydání akreditačních standardů a související legislativy. Takové semináře jistě budeme v průběhu roku opakovat, zejména však (na základě předchozích zkušeností) přesuneme tuto aktivitu přímo na půdu jednotlivých nemocnic, které se na nás obracejí s žádostí o představení nových standardů. Je to pro ně totiž nákladově mnohem efektivnější. Takového semináře se může zúčastnit většina pracovníků nemocnice najednou přímo v prostorách daného pracoviště.

 

Jaké další novinky letos SAK chystá?

V oblasti publikací musíme logicky aktualizovat text Průvodce akreditačním šetřením, který je jakýmsi "sourozencem" každé sady akreditačních standardů a jeho text musí odpovídat příslušné generaci standardů. Zároveň končí životní cyklus akreditačních standardů pro následnou péči, jejichž novou generaci, opět společně s příslušným Průvodcem, hodláme vydat ještě letos.
V oblasti vzdělávacích aktivit se jistě dočkáte nových certifikovaných kurzů a seminářů a konferencí na nová témata. První novinkou je březnový seminář na téma řízení rizik prostředí zdravotnického zařízení, na který se můžete hlásit již nyní. Na letošní a příští rok plánujeme ještě několik takových novinek.