VZP a ministerstvo prý zveřejní data o kvalitě

24.07.2011

Všeobecná zdravotní pojišťovna chce zveřejnit komplexní srovnání kvality péče v českých nemocnicích. Informuje o tom MF Dnes. Data vypovídající o kvalitě a bezpečí nemocnic hodlá už v příštím roce zveřejňovat také ministerstvo zdravotnictví. Píše o tom server Aktuálně.cz.

 

Co vlastně má VZP zveřejnit? „Chceme vytipovat typické skupiny výkonů v jednotlivých oborech. To, co tam lékaři dělají nejčastěji. Konkrétně třeba pro chirurgii jsou to operace žlučníku či kýly, na očním šedé zákaly, porody v porodnicích, na interně zápaly plic, na neurologii mrtvice...” řekl MF Dnes ředitel VZP Pavel Horák. „Pacienta bude určitě zajímat, jak dlouho v nemocnici po zákroku zůstane včetně ceny, kolik to stojí,” dodal. 

 

Ředitel Spojené akreditační komise David Marx plán VZP na zpracování dat o kvalitě vítá. „Informace o kvalitě péče poskytované v jednotlivých nemocnicích je nepochybně užitečným nástrojem jak pro pacienta, tak pro management daného zařízení i pro zřizovatele nemocnice,” uvádí. Platná a srovnatelná data o délce hospitalizací, míře komplikací a průběhu ošetřování jsou podle Marxe nezbytná k tomu, aby vůbec mohl mít pacient garantovanou víceměné stejně dobrou péči ve všech nemocnicích.

„Srovnávání primárních dat by jistě bylo problematické, věřím ale, že VZP má dostatek nástrojů ke standardizaci dat, tedy k odfiltrování efektu polymorbidních pacientů a výjimečných situací,” dodává ředitel SAK.

 

Plošné údaje pomohou i akreditovaným nemocnicím, respektive všem, které se u sebe dobrovolně snaží sledovat kvalitu. Konečně by měly získat kvalitní podklady pro srovnání se všemi ostatními. „SAK po zdravotnických zařízeních v rámci akreditačního procesu vyžaduje mimo jiné dlouhodobé sledování některých měřitelných parametrů (indikátorů) týkajících se klinické péče a (je-li to možné) srovnání s podobnými zařízeními. Budou-li k dispozici plošně sesbíraná a ověřená
data, tím lépe,” říká David Marx.
 

V první fázi posílá pojišťovna data samotným nemocnicím a pak také krajům coby zřizovatelům většiny z nich. Dalším krokem má být zveřejnění žebříčků pro širokou veřejnost. „Co se týká dostupnosti informací pacientům, jsem přesvědčen, že v systému, který je financován převážně z veřejných zdrojů, by měly být validní informace o jeho kvalitě a účinnosti veřejnosti k dispozici - pochopitelně s příslušnou interpretací,” myslí si David Marx.
 

Systém nazvaný KEP (klinickoekonomick profil) má VZP také ušetřit dost financí, protože zjistí například, kdo dělá příliš mnoho vyšetření. Pojišťovna navíc zjišťuje, že to, co nemocnice vykazují, někdy neodpovídá skutečnosti. Aby získaly vyšší platby, účtují si například někter ústavy více komplikací ne ve skutečnosti mají. Takovou praxi by mělo zveřejňování dat omezit. VZP hodlá analyzovat i data od ambulantních specialistů.

 

Srovnáváním dat o kvalitě nemocnic se zabývá tak Národní referenční centrum, které získává údaje od zdravotních pojišťoven. V minulosti zpracovalo některé indikatory pro porodnice a ortopedie, k nalezení jsou na serveru Jak se kde léčí.