Žebříčky nemocnic: Ministerstvo nevylučuje zvýhodnění akreditovaných zařízení

30.03.2012

 Rozdíl v platbách mezi metropolí a ostatními kraji je - podle dokumentů, které měly HN k dispozici - i několik tisíc korun. Zatímco celostátní průměr se pohybuje kolem 19 900 korun, v Praze je průměrná úhrada na osobu už téměř 23 tisíc korun. Naopak v „nejlevnějším“, Karlovarském kraji, se úhrady pohybují pouze kolem 15 600 korun. Kvalitní zdravotní péče má pak ve svém důsledku vliv na zdraví a kvalitu života i na jeho samotnou délku. Jak ale odvodit, kde je péče opravdu kvalitní?

 

Žebříčky jako důležitá zpětná vazba
Ředitel odboru pro komunikaci s veřejností MZČR Vlastimil Sršeň upozorňuje, že náklady na péči nejsou hlavním ukazatelem: „Výše nákladů nemá příčinnou souvislost s kvalitou péče. Kvalitní péče je taková, která je poskytnuta správnému pacientovi, ve správný čas, na správném místě a správným způsobem,“ uvedl pro SAK. Ministerstvo chce proto sestavit vlastní žebříčky nemocnic, ze kterých by bylo jasně patrné, které nemocnice poskytují kvalitní služby, a kde naopak péče pokulhává. Koncem roku by tak měly být vyhodnoceny fakultní nemocnice spadající pod ministerstvo. Podle ministra Leoše Hegera právě na těchto žebříčcích odborníci vyzkouší metodiku posuzování kvality. „Je zpracován seznam indikátorů kvality, které budou v jednotlivých nemocnicích monitorovány a budou v prvé řadě poskytovat zpětnou vazbu samotným nemocnicím,“ podotkl Sršeň. Mluvčí dále pro SAK uvedl, že při sestavování seznamu těchto indikátorů byly brány v úvahu podklady odborných společností, zahraniční zkušenosti i technická realizovatelnost. Pokud se metodika posuzování osvědčí, nařídí ministerstvo plošný sběr těchto dat v dalších zdravotnických zařízeních.

 

Akreditace může být výhodou
Ministerstvo zdravotnictví také chystá změnu zákona, která by garantovala rovný přístup k platbám skrze všechny regiony a stanovila mantinely úhrad. Nemusí se ale jednat o změnu jedinou. Na přímou otázku, zda ministerstvo podporuje vyšší platby akreditovaným zařízení, které mají vyšší standard kvality péče, odpověděl mluvčí takto: „Základním zadáním systému veřejného zdravotního pojištění je zajišťovat spravedlivý přístup k potřebné zdravotní péči. Z tohoto důvodu se přikláníme ke standardizaci úhrad za poskytovanou kvalitní péči a nehradit nekvalitní.“ Také uvedl, že udělení akreditace, jako jedno z kritérií podepsání či prodloužení smlouvy mezi zařízením a zdravotní pojišťovnou, je stále předmětem diskuse.