Děti padají z oken: mají rodiče pykat?

22.07.2005

Spojená akreditační komise
 

Šestnáctiměsíční chlapec vypadl ve středu v Praze z okna ve druhém patře. Den poté se totéž opakovalo v Plzni. Jen chlapec byl o tři měsíce starší. Od konce května pak takhle padalo z oken šest velmi malých dětí. Jak je možné, že jejich rodiče byli tak nepozorní? Nebylo by načase začít je opravdu vážně trestat za to, že své dítě neuhlídali?

Pády velmi malých dětí z oken jsou v naprosté většině způsobeny nedostatečným dohledem rodičů. „Je to věc hlídání a dozoru, který je zvláště u malých dětí nezbytný. Tyto děti jsou živelné, lezou na nábytek nebo i okna, třeba když vyhlíží matku, která je nechá doma samotné,“ soudí Petr Havránek z Kliniky dětské chirurgie a traumatologie Fakultní Thomayerovy nemocnice. S tím, že jsou rodiče často nepatřičně bezstarostní souhlasí i psycholog Karel Humhal: „ Vina je pouze na jejich straně. Často nedomyslí a podcení, čeho všeho je dítě schopné. Jde jednoznačně o zanedbání
péče, malé dítě je nutné hlídat stále. Rodičům nedochází základní chyby, například že nemohou otevřít okno a odejít.“

 

Zábrany se tu nenosí

 

Možným důvodem těchto tragédií je podle Humhala také fakt, že jsou dnešní děti zdatnější. Navíc dříve byly podle něj matky k mateřství více vedené a nepustily dítě ani na krok.
Dalším z důvodů, proč tolik malých dětí skončí ať už s jakýmkoliv úrazem v nemocnici, je podle dětského lékaře Davida Marxe i nízká osvěta a určitá velkorysost pojímání bezpečí u nás.
„Naše společnost je k bezpečnostním opatřením velmi tolerantní. Pokud budete procházet domy ve Velké Británii nebo Holandsku, kde mají malé děti, uvidíte ten rozdíl,“ tvrdí Marx. „I obchody s domácími potřebami prodávají namontované bezpečnostní západky, které umožní, aby se okno úplně neotevřelo. Zatímco u nás nenajdete zajištěná okna ani v nemocnicích.“
Podobný názor má i právnička Dagmar Raupachová: „V oblasti výchovných kampaní a osvěty jsou u nás značné mezery.“
Naopak Havránek nepřikládá osvětě až takovou důležitost. Hlavní problém totiž vidí v přístupu rodičů. „Osvěta podle mého názoru nepomůže. Na prvním místě je dohled rodičů. Technická opatření jsou až na druhém místě. Pokud jde například o pády dětí z oken, je třeba dbát na to, aby nebyla otevřená celá okna, ale pouze ventilačky.“

 

Nezraněni ze sedmého patra

 

Přitom pád z výšky je ve většině případů pro dítě devastující. „Nejčastěji jde o mnohočetná poranění více částí těla: hlavy, končetin, dutiny břišní a sleziny. Po těžkém poranění mozku nebo míchy následuje i ochrnutí,“ vysvětluje Marx.
Jistě existují i případy, kdy nad dítětem bdělo několik „andělů strážných“. Pak třeba i pád z pátého patra k údivu všech dítě přestálo bez zranění. „To se stává kupodivu dost často. Měli jsme dokonce i dítě, které spadlo ze sedmého patra a nic se mu nestalo,“ vzpomíná Havránek. „ Většina z nich ovšem dopadla na trávu nebo do pískoviště. Pád na tvrdou podložku, dlažbu či beton nemívá tak šťastný konec. Je to dané tím, že hmotnost batolat není tak velká.“

 

Tresty jako varování

 

Jak tedy ochránit velmi malé děti před pády a jinými úrazy, když už jejich rodiče lehkomyslně podceňují riziko? Podle právníků by mělo smysl začít jim opravdu dávat tresty „natvrdo“. Je to ale těžké. Už vyšetřovatelé a poté i soudci jsou většinou nakloněni nepřitěžovat tragédií už tak dost zdrceným rodičům. „Pro rodiče je ztráta dítěte z jakéhokoliv důvodu tím největším traumatem v žebříčku stresových faktorů,“soudí Humhal. Raupachová si přesto myslí, že by lítost neměla hrát takovou roli. „Pro rodiče je nejhorším trestem ztráta dítěte. Přesto je nutné potrestat je i podle zákona. Už jen proto, že je to signálem pro společnost a varováním pro ostatní rodiče,“ soudí Raupachová. Připouští však, že prokázat pochybení rodičů je velmi obtížné, a proto je mnoho případů zameteno jako nešťastná náhoda. Podle právníka Jana Černého je ale hranice, kdy se jedná o nešťastnou náhodu a kdy o trestný čin, velmi tenká. „Policie proto musí velmi pečlivě šetřit všechny případy. Dají se najít důkazy,“ prohlásil Černý.

***

 

PŘÍPADY ZA ROK

 

* 9. srpna 2004

Devítiměsíční kojenec vypadl z balkonu v prvním patře panelového domu v Ostravě-Zábřehu. Při pádu z téměř pětimetrové výšky na trávu dítě neutrpělo závažnější poranění. Policisté obvinili oba rodiče z ublížení na zdraví z nedbalosti.

 

* 1. listopadu 2004

Z okna bytu ve druhém patře v Orlové na Karvinsku spadla devatenáctiměsíční holčička. Batole utrpělo těžké zranění. Policisté nezjistili cizí zavinění.

 

* 24. dubna 2005

Čtyřletý chlapec vypadl z okna v sedmém patře panelového domu v Příbrami. Utrpěl těžká zranění. V době nehody byl chlapec doma s matkou, která pravděpodobně zaspala.

 

* 29. května 2005

Z okna dětského pokoje ve čtvrtém patře vypadla v Ostravě Porubě osmnáctiměsíční Kristýnka. Po pádu na asfaltový chodník utrpěla vážné zranění hlavy. Její stav byl kritický, postupně se ale zlepšoval. Její dvacetiletá matka s ní v kritické době spala na válendě pod oknem, které bylo kvůli vedru dokořán. Když matka odešla na záchod, myslela si, že dítě ještě spí. To však mezitím vylezlo na okno a zřítilo se.

 

* 31. května 2005

Dvouletá holčička přežila pád z balkonu ve třetím patře v Ovocné ulici v Brně. Se sestrou si v kritické době hrála na balkoně. Když šla starší dívka dát pusu otci, který odcházel do zaměstnání, mladší sestřička si vylezla na zábradlí a zřítila se. Pád naštěstí zbrzdily okrasné keře pod domem, proto dívka skončila jen se zlomeninou ruky a odřeninami.

 

* 14. června 2005

Sedmnáctiměsíční holčička vypadla z okna ve třetím patře domu v Karviné a dopadla na trávu před domem. Okno v ložnici pravděpodobně otevřela její starší sestra. Podle policie šlo o nešťastnou náhodu. Bezprostředně po pádu lékaři u holčičky nenašli žádné zranění; komplikace - problémy s pohyblivostí končetin způsobené otokem míchy - se objevily až později.

 

* 16. července 2005

Dvě holčičky ve věku dva a tři roky vypadly v Hejnicích na Liberecku z okna v prvním patře panelového domu. Z výšky tři a půl metru dopadly na trávník. Neštěstí se obešlo bez vážnějších zranění.

 

* 19. července 2005

Šestnáctiměsíční chlapec vypadl z okna ve druhém patře domu v Lešenské ulici v Praze 8. Chlapec se při pádu zřejmě nezranil, je na pozorování v nemocnici.

 

* 20. července 2005

Devatenáctiměsíční chlapec vypadl v Palackého ulici v Plzni z okna ve druhém patře. Jeho stav je vážný, ale ne kritický.

 

Foto popis| Po pádu z okna bytu v 53. patře newyorského marakodrapu přišel o život také čtyřletý syn kytarového mága a zpěváka Erica Claptona. Stalo se to v roce 1991, když malého Conora měla hlídat chůva, ale nechala ho několik minut bez dozoru. Z žalu nad tragédií se Clapton vyzpíval v srdceryvné baladě Tears in Heaven. Conor byl jediný kytaristův syn, jinak má ještě čtyři dcery.
Foto popis| Zabezpečení oken, které se za 50 dolarů prodává v USA. U nás se nic podobného běžně v obchodech nenabízí.

Foto autor| foto Vlastimil Leška a archiv
O autorovi| Stránku připravili Zuzana Zdražilová, Martin Korenčík, Jaroslav Perdoch, Nataša Šedivcová a Marta Prokešová
 

Region| Jižní Čechy
 

Publikováno| Českobudějovické listy; Téma; 03
Publikováno| Českokrumlovské listy; Téma; 03
Publikováno| Listy Jindřichohradecka; Téma; 03
Publikováno| Listy Písecka; Téma; 03
Publikováno| Listy Prachaticka; Téma; 03
Publikováno| Listy Strakonicka; Téma; 03
Publikováno| Táborské listy; Téma; 03