Evropská unie hledá strategii zvyšování kvality zdravotnictví

23.05.2005

Ani občané, ani vlády zemí EU nemají v současné době žádný nástroj či měřítko srovnání úrovně zdravotní péče poskytované v jednotlivých členských státech. Změnu by měl přinést mezinárodní projekt MARQuIS.

 

Situace v Evropě je dnes poměrně chaotická. Národní strategie zvyšování kvality ve zdravotnictví se od sebe v jednotlivých členských zemích EU výrazně liší a i v rámci jednoho státu jsou implementovány často nesystematicky. Také jednotlivé zdravotnické systémy jsou z hlediska sjednocené Evropy nekompatibiliní až divergentní. To je dáno celou řadou faktorů: odlišnou úrovní financování, výší nákladů, mírou spoluúčasti pacientů, odlišnou vytížeností zdravotnických systémů apod. Vzhledem ke zvyšující se mobilitě a migraci občanů v rámci EU a tím i k rostoucí potřebě využívat zdravotní péči v jiné než domovské zemi se jeví nutnost identifikovat nějaké společné jmenovatele zdravotnických systémů jako stále naléhavější.
Tento úkol stojí před účastníky projektu MARQuIS (Methods of Assessing Response to Quality Improvement Strategies neboli Metody hodnocení strategií zvyšování kvality ve zdravotnictví), jehož ustavující zasedání se uskutečnilo v Barceloně. V následujících třech letech, po které bude projekt financovat Evropská unie, provedou jeho účastníci šetření a následné porovnání různých strategií zvyšování kvality ve zdravotnictví, jako jsou např. akreditace zdravotnických zařízení, implementace klinických doporučení nebo uplatňování indikátorů kvality. V popředí zájmu bude stát jejich aplikace při poskytování zdravotní péče občanům jiných evropských zemí. Výsledky poslouží jako podkladový materiál pro zhodnocení potřeby zavedení celoevropské strategie zvyšování kvality v zařízeních primární a sekundární péče.
Na programu vedeném Nadací Avedise Donabediana (FAD) spolupracuje řada významných akademických institucí a nadnárodních organizací, poradními orgány jsou i Světová zdravotnická organizace (WHO), Rada Evropy a Evropská nadace pro řízení kvality (EFQM) a další. Garantem za Českou republiku je Spojená akreditační komise ČR (SAK ČR). A právě Česko bylo spolu s Nizozemskem, Belgií, Velkou Británií, Francií, Itálií a Polskem vybráno do skupiny zemí, v nichž bude detailně popsáno, jakým způsobem nemocnice implementují národní strategie zvyšování kvality, zda splňují minimální požadavky pro poskytování zdravotní péče zahraničním pacientům a jakým způsobem řeší organizační úskalí s tím spojená.

 

O autorovi| Sandro Zamarian a Ivan Staněk, SAK ČR