Ještě k akreditacím nemocnic

11.02.2005

Ve ZDN 3/2005 byl zveřejněn příspěvek MUDr. Věry Chaloupkové z Centra pro kvalitu ve zdravotnictví (CeKZ) ze SZÚ pod názvem Kvalitně a efektivně.

 

Hovoří se v něm o přípravě akreditací zdravotnických zařízení (dále ZZ) v ČR podle principů ISQua (Mezinárodní společnost pro kvalitu ve zdravotnictví). Je zde i konstatováno, že v EU neexistuje jednotný systém řízení a hodnocení kvality a efektivity ve zdravotnictví. Proto je třeba uvítat aktivitu CeKZ a jeho přednostní zaměření na princip akreditace jako nástroje pro ověření způsobilosti ZZ poskytovat kvalitní, efektivní a bezpečnou péči svým klientům.
Jistě stojí za to si připomenout, že v USA byla v polovině minulého století (1951) založena JCAHO (Spojená komise pro akreditaci ZZ).
Tato nevládní, nezisková organizace vytváří standardy, pomocí nichž pak kontroluje zařízení žádající o akreditaci. Spektrum standardů se liší podle jednotlivých typů zařízení (nemocnice, primární péče, ambulance, dlouhodobá péče, psychiatrická péče, laboratoře atd.). Počet standardů se postupně zvyšuje, souvisí to s rostoucími nároky na kvalitní a bezpečnou péči - proces je vždy chápán jako kontinuální. Zaměření standardů ISQua i JCAHO je velmi blízké. Ostatně obě organizace spolu velmi úzce spolupracují. Rozhodující je orientace na klienta, na respektování jeho práv. Důležitá je role poskytovatelů a jejich odpovědnost za kvalitu péče, její monitoraci a trvalé zlepšování; nutnost zajištění bezpečného chodu při všech zdravotnických (diagnostika, léčba) i podpůrných (praní prádla, úklid, odpady) činnostech.
Modelem amerického pojetí se nechalo inspirovat i Ministerstvo zdravotnictví ČR a průkopnicky ve Věstníku č. 6/98, částka 7 zveřejnilo 50 akreditačních standardů pro nemocnice. Zároveň zde i zmínilo akreditační instituci - Spojenou akreditační komisi (SAK), která pak byla ve stejném roce ustavena dvěma asociacemi nemocnic (ANČR a AČMN). Lze s radostí konstatovat, že v povědomí managementů mnoha nemocnic se pojem akreditace již nadobro usadil. Dokonce se některé nemocnice již odvážily projít „zkoušku ohněm“ a podrobily se akreditačnímu šetření. Další nemocnice s úspěchem používají akreditační standardy jako návod na zavádění systému jakosti ve svých zařízeních. SAK vždy prosazovala akreditaci jako dobrovolný proces, který zvyšuje kvalitu péče a bezpečí pacientů. Proto se SAK vždy zapojuje do všech iniciativ, které tyto principy prosazují. V tomto kontextu tedy SAK vítá i výše zmíněný projekt řešený CeKZ. Obdobně se snaží SAK vystupovat i v mezinárodním kontextu: v americkém prostředí v rámci JCI (Spojená mezinárodní akreditační komise) či v rámci projektu EU - MARQuIS (Methods of Assessing Response to Quality Improvement Strategies), o němž se budeme snažit přinést co nejdříve bližší informace.