Aktuality
30.09.2019
XI. výroční odborná konference SAK

Zveme Vás k účasti na 11. výroční odborné konferenci SAK

 

"Aktuality v řízení bezpečí zdravotní péče (Prevence infekcí při poskytování zdravotní péče a Prevence rizik ve zdravotnictví)"


Konference proběhne 30. 9. 2019
od 9:00 do 17:00 hodin v Orea Hotelu Pyramida v Praze.


11.04.2019
Odborná konference ProCare a Sveta zdravia - Každý deň k vyššej kvalite

Ve dnech 11. – 12. 4. 2019 proběhla v hotel Bellevue ve Vysokých Tatrách na Slovensku odborná konference ProCare a Sveta zdravia pod názvem Každý deň k vyššej kvalite.

Anketa

Archív anket »

Nemocnice Na Homolce převzala certifikát

25.11.2005

 Zdravotnické noviny str. 11 Z domova
(asa)


MEZINÁRODNÍ AKREDITACE

 

Homolka je druhou nemocnicí v ČR, která se může pyšnit certifikátem mezinárodní organizace Joint Commission International (JCI). Ta má více než stoletou tradici v hodnocení kvality zdravotnických služeb.

Na získání akreditace se Homolka připravovala 2 roky a 3 měsíce, certifikát jí nyní náleží na dobu 3 let, po jejichž uplynutí jej musí obhájit. Certifikát předal 14. listopadu ředitel evropské kanceláře JCI dr. Paul van Ostenberg do rukou ředitele Nemocnice Na Homolce Oldřicha Šubrta. V průběhu semináře ke slavnostnímu předávání vystoupil Ivan Staněk, předseda představenstva Spojené akreditační komise (SAK ČR), která uděluje národní akreditace, a připomenul nejčastější problémy, se kterými se setkává během auditu: „Týká se to zejména vedení zdravotní dokumentace, informovaného souhlasu, medikace, edukace pacienta a školení personálu.“ Zároveň upozornil na novou publikaci „Národní akreditační standardy“, kterou SAK rozeslala českým nemocnicím. David Marx, člen správní rady JCR/JCI, shrnul povinnosti akreditovaného pracoviště: průběžné hodnocení pracovníků, sběr indikátorů kvality péče a kultivace vnitřních předpisů. Za mezinárodně srovnatelné indikátory kvality péče byla určena léčba AIM a srdečního selhání. „Čeká vás vzrušení, radost, pot, krev a slzy,“ prohlásil Marx, který se zasloužil o akreditační rozvoj v naší zemi. Zdůraznil tak, že získáním certifikátu práce nekončí.
„V příštím období, do roku 2008, kdy Homolku čeká reakreditace, je třeba se soustředit především na bezpečí pacienta: identifikaci, bezpečnou medikaci, prevenci nozokomiálních infekcí a pádů a také bezpečného předávání telefonních informací (například při komunikaci s laboratořemi),“ dodal Marx.
Jitka Matlochová z Nemocnice Třinec Podlesí poté informovala o zkušenostech s reakreditací: „Akreditace je kontinuální proces, který nikdy nekončí. Řízení tohoto procesu je náročné - v průběhu akreditačního procesu se u nás vyměnila polovina sester. Zjistili jsme, že velkým problémem, finančně sice nenáročným, ale obtížně řešitelným, jsou nespolupracující autoritativní primáři. Je třeba mít nadšeného a odvážného ředitele, který tyto překážky dokáže překonat.“ Na mezinárodní akreditaci se dále připravují Fakultní nemocnice Motol a Masarykův onkologický ústav v Brně, jako první v ČR ji získala Ústřední vojenská nemocnice.

 

Foto popis| Akreditační tým.

Foto autor| Foto: archiv NNH