Aktuality
30.09.2019
XI. výroční odborná konference SAK

Zveme Vás k účasti na 11. výroční odborné konferenci SAK

 

"Aktuality v řízení bezpečí zdravotní péče (Prevence infekcí při poskytování zdravotní péče a Prevence rizik ve zdravotnictví)"


Konference proběhne 30. 9. 2019
od 9:00 do 17:00 hodin v Orea Hotelu Pyramida v Praze.


11.04.2019
Odborná konference ProCare a Sveta zdravia - Každý deň k vyššej kvalite

Ve dnech 11. – 12. 4. 2019 proběhla v hotel Bellevue ve Vysokých Tatrách na Slovensku odborná konference ProCare a Sveta zdravia pod názvem Každý deň k vyššej kvalite.

Anketa

Archív anket »

Nemocnice: zestátnit, nebo privatizovat?

21.12.2005

Boleslavský deník str. 7 Téma
ADAM ŠŮRA


Stát by neměl sledovat, jak lékařům rostou platy, ale jakou péči poskytují* Pak budou debaty zbytečné

 

České nemocnice za moc nestojí. Ví to každý, kdo tam pobyl alespoň nějaký čas. Ale jak to zařídit, aby se péče o pacienty zlepšila? Jedni tvrdí, že řízení nemocnic musí vzít pevně do rukou stát. Druzí zas, že nemocnice zachrání jenom privatizace. Kdo má pravdu?

 

Praha - Znárodnit zdravotnictví. O to podle kritiků z ODS usiluje ministr David Rath (za ČSSD). Ten zase občanské demokraty obviňuje z toho, že by nejradši nemocnice rozdali soukromníkům, takže by lékařská péče byla jen pro bohaté.
Ale na ministerstvu sedí Rath, takže minimálně do dalších voleb žádná velká privatizace nemocnic nehrozí. Stále více zdravotnických zařízení naopak začíná ovládat Rath. Třeba pomocí jednoduchého systému odměn a trestů, které vymyslel na ředitele velkých fakultních nemocnic.
Jak Rathova metoda cukru a biče vypadá? Šéf nemocnice dostane odměnu devadesát tisíc korun, když splní ministerský příkaz, aby lékařům zvýšil platy. Kdyby naopak doktorům platy podle ministrových představ nevzrostly, tak Rath šéfa nemocnice potrestá snížením platu.
Odborníkům se tento systém příliš nezdá. „Sledovat by se mělo především to, jestli doktoři poskytují bezpečnou a efektivní péči, ne jestli jim pěkně rostou platy,“je přesvědčen David Marx z pražské vinohradské nemocnice. „Stát je zodpovědný za poskytování zdravotnické péče a je logické, že chce nemocnice kontrolovat. Ale nedá se to dělat takovými primitivními odborářskými metodami.“

 

Ministr chce mít vliv

 

Ministerstvo přímo ovládá šestnáct nemocnic. To však Rathovi nestačí a chce pod svůj vliv dostat další zdravotnická zařízení. Dal proto dohromady seznam takzvaných neziskových nemocnic, kterých má být v celé republice jen dvě stě. Vtip je v tom, že jenom ty mají mít nárok na peníze od zdravotnických pojišťoven.
„Pro nemocnice, které ministr na seznam nedá, to znamená katastrofu. Bez peněz z pojišťoven zkrachují,“říká mluvčí Středočeského kraje Martin Kupka. „A nemocnice, které se na seznamu ocitnou, se budou třást, aby je Rath nevyškrtl. Celý ten systém je jenom proto, aby Rath mohl uplatňovat svůj vliv.“ Právě ve Středočeském kraji se snaží o to, aby vliv státu byl v nemocnicích co nejmenší. Nemocnice chtějí převést na akciové společnosti. Spoléhají na to, že když budou nemocnice řízené jako soukromé firmy, budou fungovat lépe.
„Do našich krajských nemocnic je potřeba peníze dávat, jsou zastaralé. Chceme, aby nemocnice vydělávaly a veškerý výdělek šel do jejich obnovy,“ tvrdí Kupka.

 

Stát je správce, ne majitel

 

Právě za snahu privatizovat nemocnice se dostal Středočeský kraj s ministerstvem zdravotnictví do otevřené války. Už ministryně zdravotnictví Milada Emmerová z ČSSD strašila tím, že privatizace povede ke zhoršení péče. Ale v Česku už funguje řada soukromých nemocnic, které patří spíše k těm lepším.
„Je to například síť soukromých nemocnic na severu Moravy,“říká senátor a stínový ministr zdravotnictví za ODS Tomáš Julínek. „Úroveň zdravotní péče je tam naprosto srovnatelná s ostatními nemocnicemi. Pacienti v podstatě ani nevědí, že ta nemocnice, ve které se léčí, je soukromá.“
To, že je nějaká nemocnice soukromá, ještě automaticky nezaručuje nějaké zázračné zlepšení zdravotní péče. Podle odborníků se ale zásadně zlepší to, jak je nemocnice řízená a jak efektivně pracuje. „Obecně prostě platí, že nejméně efektivní jsou ta zařízení, které řídí přímo stát. Tam se nejvíc utrácí a lidé se tam nejvíc flákají,“ tvrdí David Marx.
Stát má být podle Marxe pouze správcem celého zdravotnického systému: „Jde o to, nastavit jasné mantinely a motivovat lékaře k tomu, aby poskytovali i takovou péči, která se čistě z finančního hlediska nevyplácí. Potom můžou být nemocnice klidně i soukromé.“

 

Foto popis| Úrazy nepočkají. Chirurgové Libor Zvára (vlevo) a Petr Toufar operují na sálech úrazového oddělení českobudějovické nemocnice zlomené zápěstí. Kvůli námraze, která pokryla jižní Čechy, přijali dvojnásobek pacientů.


Foto autor| Foto čtk David Veis
 

Region| Střední Čechy
 

Publikováno| Boleslavský deník; Téma; 07
Publikováno| Benešovský deník; Téma; 07
Publikováno| Kladenský deník; Téma; 07
Publikováno| Berounský deník; Téma; 07
Publikováno| Kutnohorský deník; Téma; 07
Publikováno| Mělnický deník; Téma; 07
Publikováno| Nymburský deník; Téma; 07
Publikováno| Příbramský deník; Téma; 07
Publikováno| Rakovnický deník; Téma; 07