O akreditaci usilují další zařízení

29.04.2005

Systémy řízení kvality se ve zdravotnických zařízeních mohou zavádět i bez akreditace

 

Akreditace zdravotnických zařízení je dobrovolná. Aby ji nemocnice získala, musí vynaložit hodně úsilí i nějaké finanční prostředky. Přesvědčit zaměstnance (především lékaře) o tom, že je snaha o akreditaci smysluplná, není jednoduché. Přesto do procesu, na jehož konci je získání akreditace, vstupuje stále více zařízení.

Zatím je nemocnicím odměnou za akreditaci prestiž, zvýšení bezpečnosti pacientů, informovanější personál, který přesně ví, co má dělat, a díky přesné dokumentaci větší šance na obhájení se u případných soudů. Hovořilo se i o tom, že by mohla být zařízení, která jsou akreditována, zvýhodněna při platbách od pojišťoven. Mnohá zdravotnická zařízení se rozhodla aplikovat metody řízení kvality, aniž by hned pomýšlela na akreditaci. "Spojená akreditační komise je v kontaktu s desítkami zdravotnických zařízení. Několik nemocnic se v tomto roce připravuje na akreditační šetření. Jiné využívají programu platných standardů, aby si vyhledaly oblasti, ve kterých jsou dobré a ve kterých naopak mohou něco zlepšovat," říká Ivan Staněk, předseda Spojené akreditační komise ČR (SAK). Ta právě uděluje osvědčení o národní akreditaci. Těm zařízením, která se rozhodnou začít hlídat kvalitu na svých pracovištích, nabízí SAK pomoc různého druhu. Zveřejňuje platné standardy, přímo v nemocnicích radí v konkrétních otázkách. "Ke standardům se připravuje návod, který by zdravotnickým zařízením poradil, jak mají standardy naplnit. Pořádáme také různé přednášky," doplňuje Staněk. O národní akreditaci podle slov předsedy České společnosti pro kvalitu ve zdravotnictví Davida Marxe usiluje stále více zařízení. "V procesu přípravy je v současnosti myslím 18 nebo 19 zařízení, z toho asi pět počítá s tím, že by se v průběhu letošního kalendářního roku přihlásilo přímo k aktu akreditace," řekl Marx.

 

Finanční přínos možná také bude

 

Někteří manažeři a lékaři jsou k akreditacím ale skeptičtí. Říkají, že se jedná o zbytečný nárůst administrativy. Lékařům podle nich proto ubývá času na kvalifikovanou práci. Za dodržování přísných podmínek v akreditovaném zařízení se přitom nezvýší jejich příjmy. Zvýhodňování akreditovaných pracovišť pojišťovnami při platbách je zatím v nedohlednu. Určitou výhodu těm, kteří se snaží o zvyšování kvality, by mohl přinést probíhající projekt Marquis. Marquis je projekt financovaný Evropskou unií, který vede španělská Nadace Avedise Donabediana. Má za úkol porovnat různé strategie zvyšování kvality ve zdravotnictví, a to jak akreditace, tak i jiné nástroje, jako například uplatňování klinických guidelines. Zároveň je cílem i identifikovat minimální standardy kvality péče poskytované zahraničním pacientům. "V současné době nemají občané a vlády zemí EU žádný nástroj či měřítko, kterým by mohli srovnávat kvalitu poskytované péče, a tedy ani žádné vodítko při výběru nejvhodnějšího poskytovatele zdravotní péče," vysvětluje důvody vzniku projektu předseda SAK Staněk. Česká republika je jednou ze zemí, kde se bude zjišťovat, jak nemocnice přistupují ke zvyšování kvality a jak pečují o cizince. Komise bude zprostředkovávat informace o českých nemocnicích, které s tím budou souhlasit. Nejdříve jim pošle dotazníky a pak u nich provede audit, podobný tomu, který se provádí před udílením akreditace. Závěry tohoto tříletého výzkumu by těm zdravotnickým zařízením, která se projeví jako kvalitní, mohly pomoci i získat více peněz. "Projekt Marquis může přinést nemocnicím i finanční výhody. V jednotlivých zemích se budou například turisté nebo lidé, kteří do České republiky pojedou pracovně, dovídat, že tu byly nemocnice podle stejných kritérií porovnány a které z nich jsou dobré," popisuje předseda SAK Staněk. Do nemocnic, které budou doporučeny, pak budou zahraniční pacienti zřejmě více chodit.

***

Jaké akreditace jsou a kdo je získal

 

Národní akreditace

 

Uděluje je Spojená akreditační komise ČR, na základě kontroly dodržování daných standardů. K jejímu získání je třeba splnit 50 standardů, jež nejsou tak detailní jako u mezinárodních akreditací. Zároveň zbytečně neupravují oblasti, které již řeší české zákony. Získaly ji: Nemocnice Podlesí Třinec, Nemocnice s ambulantní částí Kutná Hora, Masarykův onkologický ústav v Brně a Hamzova odborná léčebna pro děti a dospělé.

 

Mezinárodní akreditace

 

V České republice působí organizace Joint Commission International. Její standardy, kterých je přes 300, jsou velmi detailní. Měří se podle indikátorů standardu. Měřitelným indikátorem je například počet katétrových sepsí nebo počet sester, které řádně sledují životní funkce pacientů. Z českých zařízení akreditaci Joint Commission International získala Ústřední vojenská nemocnice v Praze-Střešovicích, uchází se o ni dvě další pražské nemocnice - Na Homolce a Motol.

 

ISO certifikace

 

Vychází z oblasti průmyslu, používají se spíše pro jasně změřitelné oblasti. Normy ISO se používají také například pro kuchyně nebo prádelny. Svou specifickou normu, která zohledňuje i evropské standardy, mají také například laboratoře. Akreditaci podle této normy získala Národní referenční laboratoř pro DNA a laboratoře Centra epidemiologie a mikrobiologie Státního zdravotního ústavu. Podle obecnější normy bylo dříve akreditováno asi 20 laboratoří.