Aktuality
27.03.2019
Certifikovaný kurz "Interní auditor kvality a bezpečí zdravotní péče", Praha, 27.3.-29.3.2019

Certifikovaný kurz "Interní auditor kvality a bezpečí zdravotní péče" seznámí účastníky se základními společnými požadavky systémů pro řízení kvality a připraví je  teoreticky a částečně i prakticky k výkonu funkce interního auditora kvality a bezpečí zdravotnického zařízení.


04.02.2019
Trénink manažera kvality a bezpečí, Praha 02-05/2019

Spojená akreditační komise, o.p.s. pořádá v termínu 02-05/2019 komplexní manažerský kurz „Trénink manažera kvality a bezpečí“

Anketa

Archív anket »

Bulovka odmítá vinu za smrt muže. Co říká odborník? ON-LINE

14.12.2009

tn.cz str. 0 TN.CZ/Zprávy/Domácí 


Smrt muže, který zmatený odešel z nemocnice a zemřel zimou, nepovažuje vedení za chybu ústavu.

Pražská nemocnice na Bulovce nepřipouští, že by pochybila v případu pacienta Bohuslava Jakla, který předminulý týden odešel z oddělení a později byl nalezen mrtvý.

Podle nemocnice nejevil známky poruchy chování. Prý ale oddělení opakovaně opouštěl, ačkoli ho zdravotníci upozorňovali na to, že je nutný "klidový režim". Nemocnice to dnes uvedla v tiskovém prohlášení. Mužovu mrtvolu našli policisté v sobotu po deseti dnech pátrání. Více TADY.

Jen o pár hodin později Jaklova manželka v osmém měsíci porodila. Narodila se jí holčička, která je naštěstí zdravá. Podrobnosti ZDE.

Mluvčí Bulovky v prohlášení napsala, že mužovu nepřítomnost personál "nad rámec zákonných povinností" ohlásil policii 1. prosince, když pacient odešel a nedostavil se na domluvenou kontrolu.

Odborník odpovídal on-line

Případ sporného úmrtí vzbudil zájem veřejnosti a prověřuje ho policie, která zkoumá, zda někdo nepochybil. Jak jsou na tom české nemocnice v ohledu bezpečnosti pacientů a kvality bezpečnostního personálu? O tom diskutoval v on-line rozhovru se čtenáři tn.cz doktor David Marx, přední odborník na bezpečnost a kvalitu nemocnic.

Právo znát veškeré informace o svém zdravotním stavu má každý pacient. Toto právo zaručuje mezinárodní úmluva. Informace o diagnózách, zejména o závažných mají lékaři sdělovat šetrně, na vhodném místě a vhodným způsobem,“ řekl například doktor Marx.

Mrtvému se narodila dcera

Devětadvacetiletého Bohuslava Jakla, jemuž se tento víkend narodila dcera, našla policie po 12 dnech tuto sobotu v blízkosti nemocnice. Podle prvních informací spáchal sebevraždu, později ale policie uvedla, že skutečnou příčinou smrti bylo zřejmě podchlazení.

Policejní mluvčí Andrea Zoulová dnes řekla, že policisté čekají na výsledek pitvy a přizvali znalce v oboru zdravotnictví. Teprve pak se po poradě se státním zástupcem rozhodnou, zda případ odloží, nebo ho budou "nějak právně kvalifikovat", dodala mluvčí.

Rodina mrtvého muže hovoří o necitlivém přístupu zdravotníků a o tom, že muž mohl z nemocnice odejít, když vyslechl hovor lékařů a dostal strach, že se mu vrátila rakovina.

"Po vyšetření ho lékař místo šetrného zacházení s jeho psychikou informoval o tom, že má metastázy v játrech a na mozku. Syn evidentně tuto situaci nezvládl a v noci začal zřejmě v šoku telefonovat všem známým a také svému otci, který před rokem a půl zemřel," uvedla Jaklova matka. Ráno po této vypjaté noci začal demolovat zařízení nemocnice a začal putovat po areálu.

Nemocnice ve svém prohlášení vyjadřuje rodině zesnulého soustrast, výsledky pitvy prý dosud k dispozici nemá.

Mluvčí Bulovky Sabina Petrtýlová uvedla, že pacienta přivezla 29. listopadu sanitka. "Ještě ve večerních hodinách a v následující den mu byla provedena celá řada vyšetření. Pacient normálně komunikoval a nevykazoval známky poruchy chování. Během svého pobytu však opakovaně, i přes upozornění na nutnost klidového režimu, opouštěl oddělení," uvedla nemocnice.

Muž pak podle ní 1. prosince odešel z oddělení a nepřišel na kontrolní vyšetření, na které byl objednán. "Po tomto vyšetření byl reálný předpoklad propuštění pacienta domů," napsala mluvčí. Personál pacientovu nepřítomnost ohlásil tentýž den policii, s těhotnou manželkou mladého muže prý komunikoval primář oddělení.

Podle příbuzných však pochybila bezpečností služba z Bulovky. Její pracovníci totiž Jakla po demolování zařízení Bulovky posadili na lavičku v parku, ovšem nechali ho tam bez dozoru. Pak už ho nikdo živého neviděl.