I v rozmanitém prostředí lze nastavit fungující procesy

31.05.2010

Aplikace principů řízení kvality a bezpečí zdravotní péče do provozu psychiatrických léčeben představuje z mnoha důvodů velkou výzvu. Typicky zde lze najít pacienty, kteří vyžadují poměrně intenzivní péči vzhledem k bouřlivému průběhu akutní fáze jejich onemocnění, dále pacienty, kteří zde v podstatě bydlí a u nichž je potřeba dlouhodobé terapie a dohledu, nebo například gerontopsychiatrické pacienty, jejichž somatické potíže a potřeba ošetřovatelské péče často přesahují psychiatrickou odbornost.

K nastavení fungujících procesů v tak rozmanitém prostředí - které má navíc ve srovnání s akutními zařízeními omezené finanční i lidské zdroje a funguje v mnohdy složitých technických i stavebních podmínkách - je zapotřebí nesmírně citlivý a profesionální přístup.
Nové standardy pro zařízení následné a dlouhodobé péče upravují nejen obecné procesy při poskytování těchto typů péče, ale i oblasti specifické právě pro psychiatrické léčebny.
Patří sem např. prevence rizik autoagrese/heteroagrese u pacientů/klientů psychiatrických léčeben. V oblasti zajištění bezpečí vystupuje do popředí prevence a zvládání sebepoškození nebo agrese pacientů a logicky též zajištění bezpečí personálu. Proto SAK ČR trvá na zavedení účinného nástroje pro hodnocení rizika (auto)agrese a zavedení opatření k jeho zvládání - jde o vypracování nástroje pro hodnocení rizika autoagrese/ heteroagrese, přesnou definici náplně různých stupňů zvýšeného dohledu, pravidelné hodnocení rizik prostředí léčebny na pracovištích, kde jsou hospitalizováni neklidní klienti, a také o zajištění bezpečnosti pracovníků (např. využitím bezdrátových alarmů, které má personál u sebe).
Velkou pozornost věnují standardy problematice práv pacientů - v psychiatrických léčebnách to často bude úprava procesu při jejich fyzickém či farmakologickém omezení. Omezení nemocného totiž představuje významný zásah do osobní svobody s možnými trestněprávními důsledky a navíc ho vystavuje značnému zdravotnímu riziku - poškození či úmrtí v kurtech, v síťovém či klecovém lůžku apod. Přesto je však tento postup v psychiatrické péči často nezbytný. Akreditační standardy tudíž definují požadavky na to, aby akreditované zařízení jasně upravilo omezení pacienta (indikace, sledování nemocného, úzkostlivé vedení dokumentace).

 

Vybírejte kvalitní externí dodavatele

 

Společným jmenovatelem pro všechny typy následné a dlouhodobé péče je vysoký podíl nelékařských zdravotnických profesí na objemu poskytované péče. V psychiatrických léčebnách jde zejména o psychology, psychoterapeuty, fyzioterapeuty a psychiatrické sestry. Navíc jsou zde velmi úzce spjaty oblasti zdravotní a sociální péče - fungující spolupráce zdravotníků a sociálních pracovníků je nezbytnou podmínkou úspěchu, tedy začlenění pacienta zpět do společnosti. Proto je nutné, aby v psychiatrické léčebně platila jasná vnitřní pravidla, která na jedné straně vymezí těmto pracovníkům jejich odpovědnost, kompetence a roli v mezioborovém rozhodovacím procesu, a na straně druhé způsob vzájemné komunikace, vedení dokumentace poskytnuté péče a zajištění její kontinuity.
Také psychiatrická zařízení musí některé výkony (např. podávání anestezie při elektrokonvulzivní léčbě) a služby (např. laboratorní či zobrazovací vyšetření, lékárna, stravování) zajišťovat externími subjekty. Proto je nutné dbát na kvalitu externích dodavatelů - často se chybuje např. v tom, že lékaři konziliáři, kteří do léčebny docházejí, k ní nemají žádný pracovněprávní či obdobný vztah a provedené výkony vykazují na jiné zdravotnické zařízení. Pak vzniká riziko, že se na jejich činnost nevztahuje pojištění odpovědnosti za škodu se všemi případnými důsledky.

 

Historické budovy nejsou překážkou kvality

 

Významným faktorem při naplňování požadavků akreditačních standardů v psychiatrických léčebnách je technický stav zařízení a budov. Tyto ústavy v ČR téměř bez výjimky sídlí v historických objektech, které byly konstruovány k jinému účelu, než je poskytování psychiatrické péče. Proto je zde velmi těžké reagovat na rychlý vývoj technických a stavebních nároků na poskytování moderní psychiatrické péče. Pokud však jde o bezpečí pacientů, personálu, návštěv, ale také komunity žijící v okolí léčebny, nelze akceptovat kompromisní řešení. Naplnění akreditačních standardů a související národní legislativy lze zajistit kombinací personálních, procesních, stavebních a technických opatření, která nemusí vždy představovat extrémní ekonomickou zátěž.
Při akreditačním šetření je velká pozornost věnována postupu při případné evakuaci klientů psychiatrických léčeben. Mnoho z nich totiž nelze samostatně odeslat na nestřežené evakuační místo, je nutná větší míra dohledu, zásadní je evakuace do uzavřených prostor - tyto postupy je třeba pravidelně nacvičovat.
První akreditační šetření - ještě na základě „nemocničních“ standardů - proběhlo v loňském roce v PL Horní Beřkovice. Letos v květnu úspěšně absolvovala akreditaci SAK podle specializovaných standardů pro následnou a dlouhodobou péči první psychiatrická léčebna a minimálně další čtyři pracoviště se na akreditační šetření připravují. To svědčí nejen o aplikovatelnosti standardů v praxi, ale zejména o tom, že odhodlání systematicky zvyšovat kvalitu a bezpečí poskytované péče není omezeno jen na oblast péče akutní.

 

O autorovi| MUDr. David Marx, Ph. D., MUDr. František Vlček, Ph. D., Spojená akreditační komise ČR