Absolutní vítězství je velkým oceněním naší práce

21.02.2011

V ošetřovatelsko-medicínské sekci třetího ročníku soutěže Bezpečná nemocnice získal první místo projekt Nemocnice Havlíčkův Brod. Ta představila svůj pohled na řešení prevence pádů pacientů. Devítičlenná porota odborníků ohodnotila nápad havlíčkobrodských nejvyšším počtem bodů ze všech přihlášených projektů, stal se tedy i absolutním vítězem letošního ročníku soutěže.

 

Nemocnice Havlíčkův Brod, p. o., je jedním z pěti zdravotnických zařízení zřizovaných Krajem Vysočina. Nemocnice disponuje 556 lůžky na 23 odděleních. Každoročně je zde hospitalizováno přes 22 000 pacientů a v ambulancích ošetřeno kolem 200 000 klientů. Roční operativa činí průměrně 9 000 výkonů a 1 400 porodů. „Dlouhodobě jsme na Vysočině nejoblíbenější a nejvyhledávanější porodnicí s nejvyšším počtem porodů,“ připomíná Mgr. Petra Černo, tisková mluvčí Nemocnice Havlíčkův Brod.
Nemocnice má vytvořeny výborné podmínky pro lékařskou i ošetřovatelskou péči o nemocné a splňuje požadavky kladené na zdravotnická zařízení 21. století. „Od roku 2008 jsme držiteli akreditace Spojené akreditační komise a loni jsme získali mezinárodní certifikaci podle normy ISO 15189 pro Oddělení společných laboratoří,“ konstatuje Mgr. Černo a dodává: „V červenci 2010 jsme dokončili projekt rekonstrukce budovy interny a přístrojového dovybavení nemocnice, který trval dva roky. Spolufinancován byl z prostředků Evropské unie - prostřednictvím Regionálního operačního programu regionu soudržnosti Jihovýchod, programu Veřejné služby regionálního významu, a také za velké podpory Kraje Vysočina. Náklady na realizaci projektu činily téměř 200 milionů korun. Projekt v sobě zahrnoval kompletní rekonstrukci sedmi podlaží pavilonu interny a dále zakoupení a instalaci 280 kusů nové přístrojové techniky většího i menšího charakteru. Výsledkem je komfortnější a modernější prostředí pro pacienty i zaměstnance nemocnice.“

 

Riziku pádů je třeba věnovat soustavnou pozornost

„Do soutěže Bezpečná nemocnice, jíž se účastníme každý rok, jsme se letos přihlásili s projektem Bezpečnostní pás - prevence pádu pacienta, jehož autorem je PhDr. Lada Cetlová, Ph. D.,vedoucí katedry zdravotnických studií Vysoké školy polytechnické Jihlava, a vrchní sestra chirurgického oddělení naší nemocnice Marie Kafková,“ říká Mgr. Černo. „Mimochodem, již v prvním ročníku soutěže jsme obsadili třetí místo s projektem Stranový protokol. Letošní absolutní vítězství je velkým oceněním naší práce,“ dodává.
Co bylo hlavním podnětem k vytvoření vítězného projektu? „Z analýzy hlášení mimořádných či nežádoucích událostí nám vyplynulo, že jednou z příčin pádů může být nezabezpečený pacient při transportu na sedačce,“ vysvětluje PhDr. Cetlová a upřesňuje: „Cílem projektu tedy bylo zvýšit zajištění bezpečnosti nemocných při přesunu mimo ošetřovací jednotku.“ Pády hospitalizovaných pacientů jsou podle ní ve zdravotnických zařízeních rizikovou událostí, jíž je nezbytné věnovat soustavnou pozornost. Často komplikují léčbu především u seniorů, způsobují poranění, prodlužují léčbu a ztěžují základní onemocnění. K některým faktorům, které zvyšují riziko pádů, patří například porucha mobility nebo potíže s chůzí, obtíže při vstávání z lůžka nebo ze židle, změna prostředí, dále užívání podpůrných pomůcek při chůzi, některé léky, porucha zraku, sluchu nebo řeči a také věk nad 65 let.

 

Kvalita za dobrou cenu

Pilotní projekt probíhal tři měsíce (od 15. ledna do 15. dubna 2010) na oddělení chirurgie a na jednotce intenzivní péče. Na projektu se podíleli všichni nelékařští pracovníci z těchto pracovišť. Během projektu byly vedeny záznamy o počtech transportovaných pacientů s bezpečnostním pásem a bez něj. Byla stanovena pravidla pro upoutání nemocných, a ti byli také rozděleni do skupin podle závažnosti zdravotního stavu. Průzkumem bylo ověřeno celkem 421 zaznamenaných transportů.
Na zpracování dokumentace pro zavedení bezpečnostního pásu spolupracovali s Nemocnicí Havlíčkův Brod také studenti katedry zdravotnických studií Vysoké školy polytechnické Jihlava (VŠPJ). „V rámci kvalitní a bezpečné péče spolupracujeme s VŠPJ i na jiných projektech,“ uvádí M. Kafková. „Po analýze vítězného pilotního projektu byla do využívání bezpečnostních pásů nejprve zapojena oddělení s největším počtem transportů, s nejvyššími věkovými skupinami pacientů a dále oddělení, kde jsou hospitalizováni pacienti s poškozením pohybového aparátu. Postupně se zavádí na všechna ostatní pracoviště nemocnice,“ dodává.
V případě nutnosti lze pás upravit i na dětskou sedačku. Pomůcku lze jednoduše odstranit a v případě znečištění vyprat. Dezinfekce se provádí běžnými dezinfekčními prostředky.
A jak jsou s bezpečnostním pásem spokojeni pacienti havlíčkobrodské nemocnice? „V pilotním projektu jsme se zaměřili také na pocity nemocných při převozu a ze zajištění bezpečnostním pásem. Ve většině případů jsme se nesetkali s nespokojeností ze strany pacientů. Ukázalo se, že především ženy se cítí bezpečněji,“ vysvětluje M. Kafková a zdůrazňuje: „S použitím bezpečnostního pásu jsme prakticky eliminovali mimořádné či nežádoucí události spojené s převozem pacienta na sedačce. Náklady na pořízení jsou přitom nízké.“

 

Finanční odměna půjde na vzdělávání

Jaké další úkoly čekají na havlíčkobrodské v nejbližší době? „Vzhledem k tomu, že se letos chystáme na reakreditaci Spojenou akreditační komisí, neustále zvyšujeme kvalitu poskytované léčebné i ošetřovatelské péče. Jsme zapojeni do celé řady nadstandardních projektů, které se týkají dané problematiky. Jedním z nich je například projekt hygieny rukou,Save Lives: Clean Your Hands‘, na němž spolupracujeme se Světovou zdravotnickou organizací,“ připomíná Mgr. Černo. „Postupně zavádíme stále nové služby pro nemocné. Zmínit bych se chtěla například o možnosti internetového připojení a o zapůjčování notebooků pro pacienty naší nemocnice. Dále o duchovních službách pro naše klienty, využívání zástěn na vícelůžkových pokojích pro větší soukromí nemocných či o zavedení canisterapie pro pacienty oddělení dlouhodobě nemocných,“ dodává.
Havlíčkobrodská nemocnice také získala v soutěži Bezpečná nemocnice finanční cenu od společnosti Johnson & Johnson, kterou hodlá využít během následujících 12 měsíců na edukaci zdravotnického personálu, pořádání různých vzdělávacích aktivit či na zaplacení registračních poplatků akcí organizovaných dalšími vzdělávacími institucemi.

 

Foto popis| Tým z Nemocnice Havlíčkův Brod získal nejen prvenství v medicínsko-ošetřovatelské sekci za projekt Bezpečnostní pás - prevence pádu pacienta, ale s nejvyšším počtem bodů se stal také absolutním vítězem soutěže Bezpečná nemocnice. Havlíčkobrodští si rovněž odvezli finanční cenu od společnosti Johnson & Johnson ve výši 100 000 korun, určenou na vzdělávání zdravotnických profesionálů.

Foto popis| Bezpečnostní pás určený pro transport pacientů mimo ošetřovací jednotku v praxi.