Aktuality
18.06.2018
Seminář - Ošetřovatelská dokumentace po novele vyhlášky č. 98/2012 Sb.

Připravovaná novela vyhlášky č. 98/2012 Sb. s sebou přináší spoustu polemik a výkladů. Kde je pravda? Seminář si klade za cíl prostřednictvím zkušených lektorů odpovědět na otázky: „Skutečně se ošetřovatelská dokumentace ruší? Co je nepodkročitelné minimum a jak zajistit bezpečí pacienta i právní bezpečí poskytovatele zdravotní péče?“


04.06.2018
MODUL II: „Řízení informací v kontextu trestněprávní odpovědnosti“

MODUL II: „Řízení informací v kontextu trestněprávní odpovědnosti“ pořádaný dne 4.6.2018 v prostorách 3. LF UK.


21.05.2018
Certifikovaný kurz "Interní auditor kvality a bezpečí zdravotní péče", Praha, 21.5.-23.5.2018

Certifikovaný kurz "Interní auditor kvality a bezpečí zdravotní péče" seznámí účastníky se základními společnými požadavky systémů pro řízení kvality a připraví je jak teoreticky, tak i částečně prakticky k výkonu funkce interního auditora kvality a bezpečí zdravotnického zařízení.

Anketa

Archív anket »

Expert: Platit za top ortopeda? Chtějte důkaz, že je fakt špička

19.09.2011

tyden.cz
Veronika Rodriguez


 Když si připlatíte, skalpel vezme primář, plánují odborné lékařské společnosti. Platit by to podle nich mohlo všude tam, kde se operace plánují a na výběr lékaře zbývá čas – třeba v ortopedii. Pokud něco takového zavedeme, budou muset vzniknout i žebříčky kvality lékařů, podotýká expert na kvalitu ve zdravotnictví David Marx.

 

Když si připlatíte, skalpel vezme primář, plánují odborné lékařské společnosti. Platit by to podle nich mohlo všude tam, kde se operace plánují a kde na výběr lékaře zbývá čas - třeba v ortopedii. Pokud něco takového zavedeme, budou muset vzniknout i "žebříčky" doktorů, podotýká zdravotní expert David Marx.

Odborné lékařské společnosti dostaly úkol: do konce roku mají vymyslet, za co všechno by si mohli pacienti v budoucnu připlácet. Nápady padají zatím jen velmi opatrně, lékařům se do dělení péče příliš nechce. Ale například ortopedové už mají jasno: kromě lepšího materiálu zavedeme placení za odbornost či za operace o víkendech. "Lidé by si měli připlácet, chtějí-li, aby je operoval primář," navrhl například přednosta kliniky v Motole Tomáš Trč.

Opatření se líbí České lékařské komoře, kladně ho přijímají i politici. "Dneska už se podobné věci stejně dějí. Rodičky se běžně domlouvají se svými gynekology, kterým věří, aby asistovali u jejich porodů. Proč upírat pacientům možnost volby?" souhlasí třeba šéf zdravotního výboru sněmovny Boris Šťastný.

 

Platit? Jen pokud bude známa kvalita

Expert na kvalitu ve zdravotnictví a šéf Spojené akreditační komise David Marx ovšem upozorňuje: takové opatření není jen tak. Lidé se začnou logicky ptát, za jak kvalitního lékaře platí. "V zemích, kde placený výběr odborníka zavedli, se také zveřejňují kompetence lékařů – to znamená, kolik výkonů lékař provedl a s jakými komplikacemi," řekl Marx.

Pacienti získají informace v nemocnicích ve Spojených státech, ve Švýcarsku, v Británii, Holandsku či Irsku. Někde žebříčky zveřejňují na internetových stránkách, jinde si o ně pacient musí osobně zažádat. "Všude je však dostane. Je to naprosto logický postup a celosvětový trend. Když dává člověk opravit auto, také se zajímá, jak kvalitní je daný autoservis," podotkl.

Lékaři si podle něj budou muset zvyknout na větší "dozor" pacientů. Budou se chtít víc podílet na rozhodování. "Pokud máte za něco platit, vyžadujete opravdovou kvalitu. Už posledních dvacet let si ostatně lidé zvykají na to, že lékař není Bůh, který všechno ví," uvedl David Marx.

 

Kdo je nejlepší?

S žebříčky lékařů však české odborné společnosti nepočítají. "Ve zdravotnictví je velmi obtížné hodnotit kvalitu, hraje tu roli příliš mnoho proměnných," vysvětluje šéf České onkologické společnosti Jiří Vorlíček. Vytvořit takový pořadník lékařů, který by byl naprosto objektivní a nenapadnutelný, podle něj nelze.

Ministerstvo zdravotnictví navíc s nápadem platit za odborníky příliš nesouzní. "Služeb špičkových lékařů by měl mít možnost využívat každý pacient v návaznosti na závažnost jeho zdravotního stavu," řekl šéf resortu Leoš Heger. Naopak s "žebříčky" ministr počítá. Je to podle něj jeden z dlouhodobých úkolů, ke kterým se ministerstvo zavázalo.


URL| http://www.tyden.cz/rubriky/domaci/exp...jte-dukaz-ze-je-fakt-spicka_212472.html