Aktuality
04.06.2018
MODUL II: „Řízení informací v kontextu trestněprávní odpovědnosti“

MODUL II: „Řízení informací v kontextu trestněprávní odpovědnosti“ pořádaný dne 4.6.2018 v prostorách 3. LF UK.


21.05.2018
Certifikovaný kurz "Interní auditor kvality a bezpečí zdravotní péče", Praha, 21.5.-23.5.2018

Certifikovaný kurz "Interní auditor kvality a bezpečí zdravotní péče" seznámí účastníky se základními společnými požadavky systémů pro řízení kvality a připraví je jak teoreticky, tak i částečně prakticky k výkonu funkce interního auditora kvality a bezpečí zdravotnického zařízení.


15.05.2018
MODUL I: Manažer kvality, jeho role v řízení bezpečí a ovlivnitelný prostor

MODUL I: "Manažer kvality, jeho role v řízení bezpečí a ovlivnitelný prostor" pořádaný ve dnech 15.5.2018 v prostorách 3. LF UK.


09.04.2018
Certifikovaný kurz Efektivní postupy řízení kvality a bezpečí péče ve zdravotnickém zařízení, Praha, 9.4.-11.4.2018

Certifikovaný kurz "Efektivní postupy řízení kvality a bezpečí péče ve zdravotnickém zařízení" si klade za cíl připravit odborníky v oblasti řízení kvality, kteří budou schopni plánovat, řídit, koordinovat, komunikovat a vyhodnocovat budování a udržování systému pro řízení kvality péče a bezpečí pacientů a připravit zdravotnické pracoviště/zařízení k akreditaci/certifikaci.


19.03.2018
Certifikovaný kurz "Interní auditor kvality a manažer rizik ve zdravotnictví", Praha 19.-21.3.2018

Certifikovaný kurz "Interní auditor kvality a manažer rizik ve zdravotnictví" si klade za cíl seznámit účastníky s nejčastějšími a nejzávažnějšími riziky při poskytování zdravotní péče, s účinnými nástroji aktivního vyhledávání rizika, jeho řízení a následného prověřování účinnosti opatření .

Anketa

Archív anket »

Polští lékaři budou před operací 'značkovat' pacienty

08.08.2011

zpravy.rozhlas.cz str. 0 evropa
Petr Vavrouška,Igor Maňour,Tomáš Pavlíček,Matěj Skalický 


Polské ministerstvo zdravotnictví zvažuje, že před každou operací budou pacienti takzvaně značkováni. Konkrétně místa na jejich těle, která se mají operovat. Má se tak předejít fatálním přehmatům chirurgů.

Polské ministerstvo zdravotnictví navrhuje následující preventivní opatření: Před každou operací by měl lékař nebo zdravotní sestra nejméně dvakrát zkontrolovat, která část těla pacienta nebo orgán mají být operovány. Toto místo pak bude označené speciálním fixem. Znovu se vše potvrdí před anestezií.Po samotném zákroku se opět slovně popíše, jaká operace zrovna skončila a přepočítají se všechny nástroje a materiály na sále.Toto zvažované nařízení ministerstva zdravotnictví bude povinné pro všechny nemocnice. Jde o reakci na nedávný případ, kdy ve varšavském onkologickém centru odoperoval lékař pacientovi omylem zdravou ledvinu. Případ teď řeší prokuratura.Polští experti argumentují, že v zemích, kde podobnou prevenci zavedli, se až o třetinu snížil počet fatálních přehmatů během operací.Česká republika podobné opatření již zavedené má„V České republice byly už v předloňském roce vyhlášeny takzvané ‘resortní bezpečnostní cíle‘ a jeden z nich se týká právě záměny pacienta, záměny výkonu a záměny operované strany,“ přibližuje situaci v Česku ředitel Spojené akreditační komise David Marx.„Byly vyhlášeny jako povinné pro přímo řízené organizace jako jsou fakultní a další velké instituce řízené přímo ministerstvem zdravotnictví. Pro ostatní nemocnice byly vyhlášeny jako doporučené. Většina nemocnic tyto procedury ale zavádí,“ dodává Marx.Polští politici chtějí zjednodušit zakládání jeslíPolští zemědělci přijdou o placení zdravotního pojištění státemNa operaci v Polsku se čeká i několik let, odhalila kontrola


URL| http://www.rozhlas.cz/_zprava/931518