Aktuality
22.11.2017
Trestněprávní odpovědnost právnických osob - aktuální situace ve zdravotnictví, Praha

Spojená akreditační komise a Centrum zdravotnického práva Právnické fakulty UK pořádají seminář "Trestněprávní odpovědnost právnických osob - aktuální situace ve zdravotnictví". Cílem semináře je seznámit účastníky s dopady novely zákona č. 418/2011 Sb. o trestní odpovědnosti právnických osob a řízení proti nim ve znění zákona č. 183/2017 Sb., účinného od 1.7.2017, do praxe poskytovatelů zdravotní péče..


20.11.2017
Certifikovaný kurz "Interní auditor kvality a bezpečí zdravotní péče", Praha, 20.-22.11.2017

Certifikovaný kurz "Interní auditor kvality a bezpečí zdravotní péče" seznámí účastníky se základními společnými požadavky systémů pro řízení kvality a připraví je jak teoreticky, tak i částečně prakticky k výkonu funkce interního auditora kvality a bezpečí zdravotnického zařízení. 

Anketa

Archív anket »

Polští lékaři budou před operací 'značkovat' pacienty

08.08.2011

zpravy.rozhlas.cz str. 0 evropa
Petr Vavrouška,Igor Maňour,Tomáš Pavlíček,Matěj Skalický 


Polské ministerstvo zdravotnictví zvažuje, že před každou operací budou pacienti takzvaně značkováni. Konkrétně místa na jejich těle, která se mají operovat. Má se tak předejít fatálním přehmatům chirurgů.

Polské ministerstvo zdravotnictví navrhuje následující preventivní opatření: Před každou operací by měl lékař nebo zdravotní sestra nejméně dvakrát zkontrolovat, která část těla pacienta nebo orgán mají být operovány. Toto místo pak bude označené speciálním fixem. Znovu se vše potvrdí před anestezií.Po samotném zákroku se opět slovně popíše, jaká operace zrovna skončila a přepočítají se všechny nástroje a materiály na sále.Toto zvažované nařízení ministerstva zdravotnictví bude povinné pro všechny nemocnice. Jde o reakci na nedávný případ, kdy ve varšavském onkologickém centru odoperoval lékař pacientovi omylem zdravou ledvinu. Případ teď řeší prokuratura.Polští experti argumentují, že v zemích, kde podobnou prevenci zavedli, se až o třetinu snížil počet fatálních přehmatů během operací.Česká republika podobné opatření již zavedené má„V České republice byly už v předloňském roce vyhlášeny takzvané ‘resortní bezpečnostní cíle‘ a jeden z nich se týká právě záměny pacienta, záměny výkonu a záměny operované strany,“ přibližuje situaci v Česku ředitel Spojené akreditační komise David Marx.„Byly vyhlášeny jako povinné pro přímo řízené organizace jako jsou fakultní a další velké instituce řízené přímo ministerstvem zdravotnictví. Pro ostatní nemocnice byly vyhlášeny jako doporučené. Většina nemocnic tyto procedury ale zavádí,“ dodává Marx.Polští politici chtějí zjednodušit zakládání jeslíPolští zemědělci přijdou o placení zdravotního pojištění státemNa operaci v Polsku se čeká i několik let, odhalila kontrola


URL| http://www.rozhlas.cz/_zprava/931518