Riziko záměny

01.03.2011

Na úplném počátku řady pochybení ve zdravotnictví stojí nesprávná identifikace pacienta. Nikdy proto nesmí vzniknout pochyby o vaší totožnosti!

Kvalita zdravotní péče v České republice je na úrovni vyspělých evropských států. Rubem této potěšující zprávy je fakt, že tak složitý systém s sebou přirozeně nese zvýšené riziko nejrůznějších „přehmatů“.

V rámci Evropské unie je přibližně každý desátý hospitalizovaný pacient poškozen zdravotní péčí.
U nás zatím podobná studie neproběhla, ale předpokládá se, že výsledné číslo by bylo podobné jako v jiných vyspělých zemích. Znamená to, že každá desátá hospitalizace může být stižena nežádoucí událostí. Zdá se vám to přehnané? „Do této statistiky spadají všechny druhy pochybení, včetně nejméně závažných – třeba jen to, že lék je podán před jídlem místo po jídle... Těch skutečně závažných je okolo tří procent.
Započítává se i každá nedokonaná nežádoucí událost – například sestra přináší lék a pacient ji upozorní na to, že nebere žlutou, ale modrou tabletku,“ upřesňuje odborník na kvalitu a bezpečí zdravotní péče MUDr. David Marx, Ph. D.
Omylům je možné předcházet jedině společnými silami – pečlivou přípravou ze strany zdravotního personálu a dostatečnou obezřetností ze strany pacienta. V jeho silách je pozorně sledovat a ověřovat kroky zdravotníků, kteří ho ošetřují. Identifikace jako prevence záměn

Jedním z nejčastějších rizik při poskytování zdravotní péče je riziko záměny. „České ministerstvo zdravotnictví vydalo v návaznosti na doporučení Evropské komise takzvané resortní bezpečnostní cíle, které ukládají přímo řízeným zdravotnickým zařízením povinně identifikovat každého pacienta, ostatním zařízením je to alespoň doporučeno. Vždy před jakýmkoli odběrem (krve nebo jiného biologického materiálu), před podáním léčiv a před každým výkonem, a to podle dvou identifikátorů, jako je třeba jméno a datum narození. Personál by se navíc neměl ptát,Vy jste paní Nováková?‘, ale,Jak se prosím jmenujete?‘, aby pacient sám odpověděl. Případně se podívat na identifikační náramek, protože pacient může být v situaci, kdy není schopen komunikovat,“ popisuje správný postup doktor Marx.
Možné záměny se však netýkají jen osoby pacienta. Zaměněny mohou být výkony, léky, výsledky testů či zdravotnické dokumentace, dochází k tzv.
stranovým záměnám, kdy je výkon proveden na nesprávné straně těla nebo na druhém z párových orgánů.
Vážné následky může mít i záměna diety, například při potravinových alergiích.

Je ten lék pro mě?

Je třeba si uvědomit, že proces podávání léků je poměrně rizikový. Může dojít jak k záměně léčiva, tak pacienta, může být podána nesprávná dávka léku atd. Léčivé přípravky smí samostatně podávat jen kvalifikovaný zdravotnický pracovník (lékař nebo zdravotní sestra), a to z původního balení přímo na pokoji.

Pokud se ostýcháte, zkuste jiný úhel pohledu – včasným odhalením případné chyby pomůžete i zdravotníkům, kteří za vaši léčbu nesou plnou zodpovědnost.

!!!Co můžete udělat vy? * Ujistěte se, že daný diagnostický nebo léčebný úkon je určen právě vám. * Před celkovou anestezií požadujte ujištění, že personál ví, kdo jste a na jakou operaci jdete. Ověření totožnosti a její porovnání s dokumentací patří do tzv. předoperačního bezpečnostního procesu, stejně jako to, že před výkony na párových orgánech (např. ledviny) nebo na končetinách se místo výkonu zřetelně označí na kůži. Stále potvrzujte svoji identitu – hlaste své plné jméno, příjmení a rok narození.

!!!Co můžete udělat vy? * Dbejte na to, aby zdravotníci neměli pochyby o vaší totožnosti. Nebojte se zeptat: „Je ten lék opravdu pro mě? Jmenuji se...“ * Nerozpakujte se zeptat, jaké léky vám sestra přináší nebo jakou injekci vám jde píchnout a proč, za jakým účelem vám odebírají krev apod. Máte právo na informace o naordinovaných lécích i jejich případných vedlejších účincích, sdělí vám je ošetřující lékař. * Při přijetí do nemocnice oznamte, že užíváte nějaké léky nebo že máte lékovou, potravinovou či jinou alergii, a ujistěte se, že je vše zaznamenáno do vaší zdravotnické dokumentace. Nespoléhejte na to, že se informace o této rizikové okolnosti dostane ke každému ze zdravotníků – upozorňujte skutečně raději opakovaně, zvláště pokud se mění personál. * Opatrní buďte především v situacích, kdy jste přechodně ošetřováni někým, kdo vás nezná. * Když dostanete doporučení nebo recept, zkontrolujte své osobní údaje, uvedené v záhlaví, ověřte si názvy předepsaných léků a ujistěte se, že správně rozumíte jejich dávkování a že souhlasí dohodnutý počet balení.

K rizikovým skupinám patří například pacienti s poruchami vědomí, pod vlivem léků a v celkové anestezii, dále malé děti a starší lidé, kteří mohou být zmatení. V porodnicích pomáhají zabránit záměnám novorozenců náramky.

Do nemocničních pokojů dlouhá léta neodmyslitelně patřily cedulky se jmény pacientů i dalšími údaji připevněné na postelích. Ty už se však v současné době nesmějí používat kvůli ochraně soukromí a osobních dat, a tak štafetu přebírají jiné identifikační prvky – především plastové náramky. Mají tu výhodu, že se neomezují na prostor pokoje a všude „putují“ s pacientem. Do jaké míry je naše nemocnice využívají? „Musím říct, že je to jedna z oblastí, kde byl edukační potenciál naší Spojené akreditační komise silný. Dnes téměř neexistuje zdravotnické zařízení, kde by buď všechny, nebo alespoň rizikové pacienty neidentifikovali náramkem,“ říká doktor Marx.

Jednodušší typy identifikačních náramků jsou popisovatelné nebo s místem pro vytištěný štítek. Jednoznačnou identifikaci a nejvyšší spolehlivost ale zaručují moderní technologie – náramky opatřené čárovým kódem nebo nejnověji elektronickým čipem (RFID). Za pomoci čtečky je možné pacienta bezpečně a rychle identifikovat či vyhledat jeho dokumentaci v nemocničním počítačovém systému. Jde o plně automatizovaný proces nezatížený možnou lidskou chybou. Barevně rozlišené výstražné náramky upozorňují na pacienty se specifickými riziky – například s alergií, diabetem, s rizikem pádu, proleženin či se speciálním stravovacím režimem.

 

Foto autor| foto: profimedia.cz, © isifa.com

O autorovi| odborná spolupráce: MUDr. David Marx, Ph. D. ředitel Spojené akreditační komise ČR další zdroj: http://www.mzcr.cz Kniha bezpečí, Rádce pacienta