Aktuality
04.02.2019
Trénink manažera kvality a bezpečí, Praha 02-05/2019

Spojená akreditační komise, o.p.s. pořádá v termínu 02-05/2019 komplexní manažerský kurz „Trénink manažera kvality a bezpečí“

Anketa

Archív anket »

Fakultní nemocnice v Olomouci je bezpečná, obhájila akreditaci

24.09.2012

 denik.cz


 Olomouc – Přísná kritéria kvality a bezpečnosti v péči o pacienty se podařilo obhájit Fakultní nemocnici Olomouc. Potvrdily to závěry šetření Spojené akreditační komise České republiky, která v těchto dnech prodloužila zdravotnickému zařízení národní akreditaci na další tři roky. Certifikát kvality získala nemocnice v roce 2009, zavázala se tím, že bude kontinuálně zvyšovat úroveň poskytované zdravotnické péče.

„Kvalita je ve zdravotnictví třetí základní pilíř, který byl dříve opomíjen. Po odborné úrovni a ekonomické zdatnosti zdravotnického zařízení dnes právě správné nastavení jednotlivých procesů a vnitřní systém zdokonalování a kontroly kvality poskytované péče je tím, co odlišuje ty nejlepší od ostatních. Obecně platí, že právě v akreditovaných zařízeních je poskytování léčebné péče daleko bezpečnější a také na vyšší úrovni," uvedl Roman Havlík, ředitel Fakultní nemocnice Olomouc.

Během akreditačního šetření, které ve FNOL probíhalo ve druhé polovině srpna, musela nemocnice prokázat, že se zvyšování kvality poskytované péče systematicky věnuje.

„Auditoři v průběhu několika dnů prošli velkou část našich pracovišť a velmi pečlivě zkoumali veškeré postupy našeho personálu v oblasti péče o pacienta. Za to, že přísná kritéria splňujeme, patří dík všem zaměstnancům. Obhájení akreditace je týmovou prací," podotkl ředitel Havlík.

Pro to, aby zdravotnické zařízení získalo národní akreditaci, musí splnit přísná kritéria kvality a bezpečnosti v péči o pacienty. Tato kritéria jsou definována 74 standardy, které popisují podmínky v různých fázích poskytování zdravotní péče vždy s maximálním důrazem na prospěch pacienta. Fakultní nemocnice Olomouc se před třemi lety stala čtvrtou fakultní nemocnicí v zemi, která svým pacientům mohla doložit kvalitu péče certifikátem národní akreditace."