Aktuality
30.09.2019
XI. výroční odborná konference SAK

Zveme Vás k účasti na 11. výroční odborné konferenci SAK

 

"Aktuality v řízení bezpečí zdravotní péče (Prevence infekcí při poskytování zdravotní péče a Prevence rizik ve zdravotnictví)"


Konference proběhne 30. 9. 2019
od 9:00 do 17:00 hodin v Orea Hotelu Pyramida v Praze.


11.04.2019
Odborná konference ProCare a Sveta zdravia - Každý deň k vyššej kvalite

Ve dnech 11. – 12. 4. 2019 proběhla v hotel Bellevue ve Vysokých Tatrách na Slovensku odborná konference ProCare a Sveta zdravia pod názvem Každý deň k vyššej kvalite.

Anketa

Archív anket »

Komora spustila databázi lékařů včetně jejich vzdělání a praxe

15.11.2012

 www.ct24.cz


 Praha - Česká lékařská komora (ČLK) spustila nový veřejný seznam lékařů. Na rozdíl od již dostupných neoficiálních portálů splňuje databáze komory podle jejího prezidenta Milana Kubka přísné předpisy na ochranu osobních dat: "Jsou to informace, jejichž správnost garantuje Česká lékařská komora." Jde například o to, jakou školu lékař vystudoval nebo jaké má specializace a atestace. Samotní lékaři, kterých je zatím v databázi 50 tisíc, ručí za informace ohledně smluv s pojišťovnami nebo za ordinační hodiny.

Lékaři se musí do ČLK hlásit povinně. Databáze obsahuje informace, které jsou ze zákona veřejně přístupné. Komora údaje denně aktualizuje. Podobné veřejné registry jsou u profesních organizací ve světě běžné, v Česku ho ve zdravotnictví má například stomatologická komora.

"Pacienti požadují informace, považují je za velmi důležité a chtějí jich čím dál tím více. Současnou strukturu a rozsah informací, které mají nyní k dispozici, hodnotí jako nedostatečnou. Jakákoli aktivita na tomto poli je proto určitě přinosná," řekl k databázi zástupce ředitele Spojené akreditační komise František Vlček. To, co o lékařích lidé nyní najdou v registru, ale podle něj stále nestačí: "Pro rozhodování o tom, jakého odborníka si vybrat, jsou tyto informace téměř nepoužitelné."

Podrobnější informace o lékařích podle Vlčka souvisí s věčnou diskusí o ochraně osobních údajů. "Tím, že například zveřejníme, zda na ně byla podaná stížnost nebo byli postiženi za nedodržení postupů lege artis a podobně, vyvstává otázka, zde je to citlivá informace, která patří jen lékaři, nebo spíše veřejnosti. Já se domnívám, že tu jasně převažuje ten veřejný zájem, a tudíž to není v rozporu se zákonem o ochraně osobních údajů," řekl ve Studiu ČT24 Vlček. Partnerem pacientům by v tomto ohledu měly být i zdravotní pojišťovny. Podle Vlčka ale v této oblasti selhávají.

Od července příštího roku bude pro pacienty na webu ministerstva zdravotnictví dostupný i nový seznam zdravotních výkonů s bodovými hodnotami. V elektronické podobě vyjde vůbec poprvé a zachytí aktuální stav medicíny, včetně cen na trhu a mzdových nákladů. Lidé se tak budou moci podívat třeba na to, co všechno má zahrnovat jejich léčba.