Stát chce přísněji posuzovat přínos nových léků a způsobů léčby

04.01.2012

 Stát opouští praxi platit jakoukoli lékařskou novinku. V českém zdravotnictví se až doposud efektivnost léčby nijak nesledovala, to se má nyní změnit. Nezávislá agentura má posuzovat, zda je nový lék nebo způsob léčby přínosný a má se proto platit z veřejných peněz.

Jak dnes uvedly Hospodářské noviny, většina Evropy si už musela přiznat, že na všechno nemá, a stanovit si kritéria, podle nichž vybere, co hradit bude, a co ne.„Systém je rozdělen na dvě části – první je samotné ohodnocení lékařské technologie, tedy léku, zdravotnického prostředku, přístroje, medicínského postupu nebo preventivního opatření,“ vysvětlil na Rádiu Česko poradce ministra zdravotnictví Pavel Vepřek.„Druhá část bude posouzení, kde bude komise složená ze zástupců ministerstva zdravotnictví, pojišťoven, odborných společností a veřejnosti. Bude posuzovat, zda tato technologie má být zařazena do úhrady z veřejného systému, nebo ne,“ doplnil Vepřek.„V současné době se do zdravotnictví dostávají různé technologie, které nemají prokazatelnou účinnost a které mají jedinou vlastnost a to že jsou velmi nákladné a velmi slibné. Naším cílem je posoudit, zda přínosnost této nové technologie je nějak zásadní oproti těm, které se už ve zdravotnictví používají a zároveň lze měřit, kolik nás přínos nové technologie bude stát,“ řekl ministrův poradce.Podle něj nebude v novém systému prostor pro korupci: „Jediná obrana proti tomuto riziku je, že bude všechno veřejné. Vzniká síť jednotlivých agentur, které budou hodnocení provádět a které budou své výstupy sdílet. Každý se bude moci podívat na internetu jak bylo co zhodnoceno a pokud něco vyšlo z hodnocení jako nevhodné pro veřejný systém, s nedostatečným přínosem, nebo příliš nebezpečné se spoustou vedlejších účinků, tak to bude veřejně prokazatelné.“

 

Mýtus bezplatné léčby pro všechny

Podle děkana 3. lékařské fakulty UK a ředitele Spojené akreditační komise Davida Marxe je bezplatná dostupnost jakékoli léčby pro kohokoli nemožná:„Je mýtus, že jakýkoli systém ve světě je schopen zaručit všem, kteří by potřebovali tu nejlepší možnou péči z veřejných zdrojů. Kdybychom z tohoto mýtu vycházeli, tak každý, kdo má nadváhu, by měl zadarmo fyzioterapii a po ulicích by jezdily sanity plné lékařů připravených k bezprostřednímu zákroku.“„Je třeba se smířit s tím, že platíme daň za to, že medicína je nesmírně mocná, umí léčit věci, které před deseti dvaceti lety léčit neuměla, ale je to drahé,“ dodává Marx.Lékaři po tomto systému už dlouho volali a žádali, aby vznikl jasně definovaný standardizovaný systém, který rozhodne, která péče se pro veřejnou úhradu hodí a která ne.Nová agentura by měla posoudit, do jaké míry nový výkon nebo lék prodlouží kvalitní léta života pacienta stiženého danou nemocí. Agentura by měla být nezávislá na politicích i výrobcích a dodavatelích léků. „Ryze akademicky spočítá a posoudí ekonomický, sociální a zdravotnický systém toho nového výkonu. Potom je na společnosti, jestli na to má, nebo nemá,“ dodává děkan 3. lékařské fakulty UK David Marx.Vyšší DPH zdraží i léky. Platit se už nebude za položky na receptuLékaři nevidí příští rok optimistickyMinisterstvo zdravotnictví chce omezit tlak farmaceutických firem na lékařeČeši ročně vyhodí předepsané léky za devět miliard korunČeši věří lékařům a lékárníkům, i když připouští tlak farmaceutických firem


URL| http://www.rozhlas.cz/_zprava/999042