Vybírejte si podle kvality. Do nejbližšího zařízení nemusíte

27.04.2012

 Pokud onemocníte, můžete si vybrat jakoukoli nemocnici. Nenechte se odbýt. Neplatí, že přednost či jiné výhody máte ve spádové oblasti.

Zapomeňte na výrazy jako spádová nemocnice či obvodní lékař. Ty dávno v českém zdravotnictví neplatí. Nikdo nemá právo přikazovat vám, kde se necháte operovat, komu svěříte své zdraví. I když se občas najdou zařízení a lékaři, kteří se o to snaží.
„Spádové oblasti v podstatě neexistují, nejsou definovány, je to jen přežitek z minulosti. Pacient může, kam chce, a taky to tak dělá,“ upozorňuje MUDr. Bc. Tomáš Fiala, MBA, ředitel nemocnice Strakonice. Platí, že v akutním stavu musí nemocnice ošetřit každého pacienta ihned, v tom neakutním také, ale zákrok může odsunout dle kapacity.
V případě, že půjdete do nemocnice, která je vašemu bydlišti nejblíže, neznamená to, že vás čekají nějaké výhody. Že byste třeba při čekání na operaci přeskočili toho, kdo bydlí na druhém konci země.


Pokud přece jen najdete někde informace o spádové oblasti nebo vás na ni bude nějaký lékař odkazovat, jde jen o orientační načrtnutí. To spíše navádí pacienty, jak si vybrat zařízení, když nemají vůbec potuchy. „Je to zejména pro potřeby traumacenter a specializovaných center. Tady to určitý smysl způsob má, ale není to nic direktivního,“ uvádí náměstek ministra zdravotnictví Martin Plíšek.
Za dostupnost zdravotní péče zodpovídají kraje, stát zajišťuje specializovanou péči formou fakultních nemocnic. Nově mají zodpovědnost za časovou dostupnost také zdravotní pojišťovny. Musí totiž zajistit, aby pacient na neakutní zákrok čekal jen takovou dobu, jakou stanoví zákon. Pokud to bude déle, bude od 1. ledna 2013, kdy skončí přechodové období, hrozit pojišťovně pokuta.


Plná kapacita při neakutních případech omlouvá

Stejné je to i s praktickým lékařem. Toho si také můžete vybrat, kde chcete. Nemusí to tedy nutně být ve zdravotním středisku vašeho rodného městečka.
Pokud víte, že ve vzdálené obci ordinuje schopnější lékař, pak se za ním vydejte. Může vás odmítnout v podstatě jen ze tří důvodů: když nemáte smlouvu s jeho smluvní zdravotní pojišťovnou, pokud je jeho kapacita již plná nebo pokud by vaším přijetím bylo překročeno jeho „únosné pracovní zatížení“. V akutních případech vás však ošetřit musí. Stejně tak i nemocnice.

 

Odmítnutí si nechte podepsat

Jestliže vás lékař či zdravotnické zařízení odmítnou a vy přitom víte, že mají volnou kapacitu, vytáhněte okamžitě papír. Nechte si od něj podepsat, že vás toho konkrétního dne odmítl přijmout a jaké ho k tomu údajně vedly důvody.
Tento dokument pak můžete použít při případné stížnosti. Tu můžete směřovat jak k registrujícímu orgánu (kraji nebo ministerstvu zdravotnictví), tak k České lékařské komoře.

 

Převoz si hradíte sami

Stane-li se vám nehoda ve vzdáleném místě od vašeho bydliště, sami si vybrat zdravotnické zařízená vybrat nemůžete. Záchranná služba vybere nemocnici sama. Ve chvíli, kdy se váš stav stabilizuje, můžete požádat o převoz do zařízení, které je blízko vašeho bydliště. Převoz si však zaplatíte sami, nemocnice vám maximálně sanitku zajistí. Ceny se různí podle měst, ale v průměru je to zhruba 18 korun za kilometr.


Podle čeho si nemocnici vybrat?

Zákon o zdravotních službách zavádí také institut hodnocení kvality a bezpečí lůžkové péče. I když platí již od dubna, zatím se ještě v praxi neprojevil. A tento rok zřejmě ještě neprojeví.
Ministerstvo zdravotnictví nejprve musí vybrat nějaké soukromé subjekty, které budou zařízením udělovat certifikáty kvality péče. Proces však bude dobrovolný. Nepoznáte tak, zda se do hodnocení nemocnice vůbec zapojila nebo zda certifikát nezískala.


Certifikáty fungují již dnes, vybírejte dle nich

I když zatím neexistují oficiální žebříčky kvality, mohou lidé na internetu různá hodnocení nemocnic nalézt. Neporadí vám sice s tím, jak je dané zařízení úspěšné při operaci slepého střeva, ale odhalí vám, jak spokojeni byli pacienti před vámi s danou péčí.
Dlouhodobě se takovým výzkumem zabývá třeba nezisková organizace HealthCare Institute, která každoročně vyhlašuje žebříčky o nejlepší nemocnici. Podobný je i projekt ministerstva zdravotnictví „Spokojený pacient“, ve kterém zatím vždy zvítězil Masarykův onkologický ústav v Brně.
Vedle spokojenosti pacientů se hodnotí i kvalifikovanější údaje, jako je dodržování pravidel a různých vyhlášek. V České republice tyto certifikáty o akreditaci uděluje Spojená akreditační komise či Český institut pro akreditaci. Ocenit nemocnici může také mezinárodní organizace Joint Commission International, která certifikuje pracoviště mimo USA.


FAKTA Jak si správně vybrat nemocnici

Vybírejte si pečlivě Můžete se obrátit na jakoukoli nemocnici bez ohledu na místo svého bydliště. Ta vás může odmítnout, jedině když je v daném oboru její kapacita přetížená.
Ptejte se v nemocnici Nestyďte se zatelefonovat příslušnému primáři nebo ještě lépe, obraťte se na něj e-mailem.
Pokud nebude mít čas sám se vám věnovat, alespoň vám poradí, koho konkrétně oslovit.
Podívejte se na webové stránky Dozvíte se na nich, jestli si můžete objednat nadstandardní pokoj, co všechno je součástí standardního vybavení a třeba i to, zda je k dispozici wi-fi připojení k internetu. Zeptejte se svého ambulantního specialisty Kardiologové většinou dobře vědí, komu by se oni sami chtěli svěřit na srdeční operací, ortopedové mají představu, od koho by si nechali udělat náhradu kyčelního kloubu. Často doporučí přímo konkrétního lékaře.