Známka kvality pro krajské nemocnice

31.01.2015

Akreditací kvality se od ledna letošního roku může chlubit všech šest nemocnic, které spravuje Plzeňský kraj. Certifikaci získaly od Spojené akreditační komise (SAK) za standardizaci postupů, které zabraňují negativním jevům. Zavedená opatření se podle vedoucí zdravotního úseku Zdravotnického holdingu Plzeňského kraje (ZHPK) Martiny Páté týkají téměř každé činnosti v nemocnici.

 

"Začíná to od přijetí pacienta k ošetření až po jeho propuštění či přeložení do jiného zařízení. Je třeba popsáno, jak se vyhodnocuje míra bolesti, kterou pacient trpí. I bolest se totiž měří. Je na to bodová škála," sdělila Pátá.

 

Popsána je mimo jiné také bezpečnostní procedura při operacích nebo způsoby, jak identifikovat pacienta. Existuje také standard na zjištění léků, které si člověk do nemocnice přinese z domova nebo standard na zjišťování podvýživy a obezity.

 

Ředitelé nemocnic a zástupci SAK věří, že akreditaci by mohly ocenit také zdravotní pojišťovny v navýšení úhrad. "Akreditace je signál pro všechny pacienty, odbornou veřejnost i partnery, že naše nemocnice poskytují zdravotní služby na vysoké úrovni," sdělila krajská radní pro zdravotnictví Milena Stárková (ČSSD).

 

Krajská zařízení se na akreditaci připravovala dva roky, postup koordinoval ZHPK. Akreditace platí po dobu tří let, poté jsou nemocnice podrobeny dalšímu šetření.

Podle zástupce ředitele SAK Františka Vlčka dosud komise v Česku akreditovala 150 zdravotnických zařízení, z toho 70 nemocnic akutní péče – to je zhruba polovina nemocnic v zemi.

 

 

Mutace - Právo - jihozápadní Čechy