Bezpečí na prvním místě

16.06.2014

 V letech 2011–2013 probíhaly v rámci projektu MZ ČR „Prohlubování vzdělávání zdravotníků“ v celé České republice konference a semináře zaměřené mj. na bezpečí zdravotní péče. Téma aktuální a potřebné nejen pro samotné pacienty, ale také pro vykonavatele náročných profesí – zdravotnický personál a sociální pracovníky.
ODBORNÉ AKCE

Vysoká škola zdravotnická, o. p. s. (VŠZ) se rozhodla v tradici pokračovat a 14. května 2014 uspořádala již 9. vědeckou konferenci s mezinárodní účastí. Její hlavní téma „Pečujeme bezpečně?“ zohledňovalo problematiku agresivního a psychiatrického pacienta, bezpečnou manipulaci kolem lůžka a kvalitní a současně bezpečné prostředí ve zdravotnických zařízeních a sociálních službách. Spolupořadatelem byla Vysoká škola tělesné výchovy a sportu Palestra, která zde měla rovněž své odborníky (PhDr. Markéta Šauerová, Ph. D.).

Hledisko pacienta i zdravotníka

Dopolední program zahájila klíčová sdělení expertů. MUDr. David Marx, Ph. D., nabídl v úvodní přednášce pohled na kvalitu a bezpečí poskytované zdravotní péče. Sklidila velký ohlas a otevřela témata týkající se kvalitní a bezpečné péče nejen z hlediska pacientů, ale také samotných zdravotníků.
O tom, jak se může na základě kumulace stresu projevovat neprofesionální chování zdravotníků a jak následně vzniklé konflikty mohou vyústit v násilí ze strany pacienta, hovořili zahraniční hosté Joanne Skellernová a Andrew Lovell z Chesterské university ve Velké Británii.
Z hlediska vzniku možného násilí nelze opomenout také situace, kdy pacient může zdravotní personál napadnout zbraní. Bodným poraněním jehlou a prevenci profesionálních nákaz ve zdravotnictví se věnovaly Mgr. Dagmar Škochová, MBA, a MUDr. Vilma Benešová (obě PS Bezpečnost personálu). Dopolední blok zakončil přednáškou Mgr. Jaroslav Pekara (VŠZ, o. p. s.) přehledem biologických zbraní.
Během přestávky byl kromě zahraničních hostů z Chesteru navázán kontakt s polskými kolegy z Katowic. VŠZ byla nabídnuta spolupráce s Polskou asociací sester.

Praktický přesah

Odpolední program byl věnován workshopům a účastníci byli rozdělení do tří pracovních skupin. Každá skupina prošla třemi workshopy (Realita jinak aneb péče o pacienta s psychózou; Násilí při kontaktu s pacientem; Bezpečná manipulace kolem lůžka) a závěr konference patřil výstupům a diskusi nad poznatky z těchto workshopů.
Výstupem workshopu Mgr. Jana Běhounka z PN Bohnice, jenž se zaměřil na téma „Realita jinak aneb péče o pacienta s psychózou“, je důležitý poznatek ke kontaktu s psychiatrickým pacientem – snaha věřit pacientovi, i když jeho chování a jednání není „reálné“. Nicméně ochrana pacienta i pečujících profesionálů je možná pouze v případě, že je pacient na „naší“ straně.
Výstupem workshopu věnovanému tématu PhDr. Marie Trešlové, Ph. D., z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích „Bezpečná manipulace kolem lůžka“ je připomínka, že i manipulace s pacientem na lůžku může být bezpečná pro obě strany a pracovníci v přímé péči by neměli zapomínat na bezpečnost fyziologického pohybu.
Mgr. Jaroslav Pekara se během svého workshopu na téma „Násilí při kontaktu s pacientem“ snažil odhalit možné „hlubší příčiny“ násilného chování pacientů a seznámil posluchače s „urgentními sebeobrannými technikami“ v případě vyhrocení celé situace (útok zepředu, zezadu, škrcení, držení, slovní sebeobrana).

Znalosti, zkušenosti a zážitky

9. vědecká konference s mezinárodní účastí Vysoké školy zdravotnické, o. p. s., je důkazem kvality a přínosu odborné akce, pokud je její zaměření na aktuální téma (bezpečí pacientů i zdravotnického personálu) doplněno přidanou hodnotou v rámci práce s posluchači.
Workshopy by měly být nedílnou součástí všech budoucích ročníků těchto konferencí. Jen tak je možné (i v rámci jednodenní akce) vytvářet a udržovat kvalitní systém vzdělávání v sektoru, ve kterém celoživotní výuka není jen „nutností“, ale především součástí celého procesu. Posluchač, který jen „nesedí“, nýbrž je zapojen všemi smysly (i pohybově) do řešení problému, si odnáší nejen znalosti a zkušenosti, ale zejména zážitek. A právě kombinace těchto tří aspektů z nás dělá profesionální pracovníky.